Ethereum_je_striebrom_medzi_kryptomenami_2017_top

Jednou z výhod technickej analýzy je možnosť porovnávať jednotlivé aktíva medzi sebou. Týmto spôsobom sme schopní posúdiť ich skutočnú hodnotu. Ak ste kúpili akcie v marci roku 2009 a dnes sa tešíte z toho, že ste odvtedy získali výnosy vo výške 30-40%, nepreháňajte to. Dovoľujeme si totiž povedať, že ste nedosiahli žiadny úspech. Mohli ste kúpiť takmer čokoľvek iné a Vaša investícia by Vám za rovnaké obdobie pravdepodobne vyniesla 200% či 300%.

Pri rozhodovaní o prijateľnej úrovni rizika sa mnoho investorov spolieha na porovnávanie špekulatívnych investícií k tradičnejším a stabilnejším aktívam. Populárnymi ukazovateľmi sú napríklad pomer cien meď/zlato, pomer cien akcií spoločností s nízkou/vysokou kapitalizáciou trhu a ceny takzvaných „Consumer Discretionary“ akcií (spoločnosti poskytujúce produkty a služby, ktoré spotrebitelia nepovažujú za esenciálne) verzus akcií „Consumer Staples“ (spoločnosti poskytujúce produkty esenciálne pre spotrebiteľov). Vo všeobecnosti je pri posudzovaní rizika v rámci obchodovania s drahými kovmi často využívaný pomer ceny striebra voči cene zlata. Keď sa cenným kovom darí, z historického hľadiska dosahuje striebro lepšie výkony ako zlato, pretože je z tejto dvojice viac špekulatívnou investíciou. Na druhej strane, keď sa ľudia snažia cenné kovy predávať, striebro sa stretáva s výrazným úpadkom a zlatu sa darí lepšie ako všetkým ostatným kovom. Tento trend dokumentujú grafy v tomto článku.

Súvisiace: Tvorca Ethereum: Blockchain za “pár rokov” zasiahne podnikanie spoločnosti Visa

Rovnaké závery o povahe investičného rizika je možné vyvodiť z pomeru cien kryptomien Bitcoin verzus Ethereum. Ak ste investovali do ktorejkoľvek z decentralizovaných digitálnych mien, bolo by od Vás vrcholne nezodpovedné ignorovať tento pomer.

Najprv sa však pozrime na aktuálny vývoj pomeru striebro/zlato a porovnajme si ho s vývojom absolútnej ceny samotného zlata.

Graf: Vývoj ceny zlata a pomeru cien striebro/zlato od marca roku 2014 do októbra roku 2017.
Ethereum_je_striebrom_medzi_kryptomenami_2017_graf

Existuje mnoho ľudí, ktorí by už dnes radi poznali budúci vývoj kryptomien ako Bitcoin, Ethereum a ďalších. Tento článok poskytuje hodnotnú analýzu smerovania Bitcoinu a teraz Vám ohľadom tejto triedy aktív ponúkame ešte dodatočný názor. Výnosy z investovania do kryptomeny Ethereum korešpondujú z relatívnym výkonom tejto meny voči Bitcoinu. Podobne, ako relatívne zvýšený úspech striebra voči zlatu značí nárast tolerancie investičného rizika v oblasti cenných kovov, tak aj relatívne zvýšený úspech meny Ethereum voči Bitcoinu hovorí o rovnakom trende.

Graf: Vývoj pomeru cien Ethereum/Bitcoin a absolútnej ceny Ethereum od marca roku 2016 do októbra roku 2017.
Ethereum_je_striebrom_medzi_kryptomenami_2017_graf_1

Všimnite si, že absolútna cena kryptomeny Ethereum v druhej polovici roku 2016 viditeľne poklesla. Súčasne sa znížila aj relatívna hodnota tejto meny voči Bitcoinu.

Súvisiace: Bitcoin a ethereum “zasahujú” dopyte po zlate

Hneď, ako začala hodnota Ethereum predbiehať Bitcoin, aj absolútna cena meny sa okamžite zvýšila. Keď sa výkon ceny Ethereum voči cene Bitcoinu v júni prestal zvyšovať, ani samotná cena kryptomeny Ethereum už nedokázala ďalej stúpať.

Priaznivci digitálnej meny Ethereum by sa mali mať na pozore a očakávať, kedy sa jej cena opäť zvýši v porovnaní s cenou Bitcoinu. To bude neklamným znamením toho, že úspech „striebra medzi kryptomenami“ má šancu zotrvať na scéne.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: All Star Charts

Facebook komentár