Najlepsie_a_najhorsie_komodity_roka_2017_co_zlato_a_striebro

Ako máme po prvom štvrťroku 2017, v oblasti komodít vidno viac porazených ako víťazov, keďže veľa investorov nepochybne čelilo sklamaniu, keď očakávali, že sektor nadviaže na minuloročný odraz.

Adam Koos, ktorý je prezidentom spoločnosti Libertas Wealth management Group poznamenal: “Prvý štvrťrok roka 2017 bolo sklamaním, obzvlášť po minuloročnom krátkom, ale sľubnom odskočení, ktoré nasledovalo po 5 ročnom klesajúcom trende, keďže sa komoditám jednoducho nepodarilo získať žiadnu hybnosť (v roku po prezidentských voľbách).”

Súvisiace: Triedy aktív v roku 2016 – graf

Diverzifikovaný index cien komodít, známy pod označením Bloomberg Commodity Index, v tomto roku klesol zhruba o 2,5%. V minulom roku, po piatich po sebe idúcich rokoch poklesu, zaznamenal nárast o viac ako 11%.

Zemný plyn, uhlie a ropa patria medzi komodity, ktoré utrpeli veľké poklesy, zatiaľ čo drevo, olovo, paládium, zlato a striebro patrí medzi pozoruhodne rastúce komodity.

Najlepsie_a_najhorsie_komodity_roka_2017_co_zlato_a_striebro_graf

Koos ďalej poznamenal: “Prezidentské voľby mnohým komoditám poskytli iba mierne pozitíva, pretože budúcnosť je málokedy tak nejasná a čelí potenciálom pre prekvapivú politiku,” a dodal, že “čo sa týka komodít, tak jedinou istotou v tomto roku je že pod vedením Trumpa neexistuje žiadna istota.”

Podľa Koosa je táto neistota na dvoch úrovniach: politické otrasy a … prehnaný optimizmus, vzhľadom na potenciál pre obmedzenie návrhov v Kongrese. Počas minulého týždňa, republikánski vodcovia nepodporili, Trumpom navrhovanú legislatívu o zrušení a nahradení zdravotnej starostlivosti – Obamacare potom, čo nedokázal nájsť dostatočnú podporu v rámci svojej vlastnej strany, aby zaistili jej priechodu.

Napriek tomu, ak Kongres bude pokračovať v podobných krokoch, s výhľadom do budúcnosti, existuje náznak na potencionálne zisky v zlate a ďalších obranných komoditách.”

Potenciál pre cena zlata a striebra

Ceny zlata a striebra v prvom štvrťroku dosiahli približne podobné zisky, ako tie ktoré získali za celý minulý rok.

Cena zlata v roku 2017 získala 8,1%. Počas minulého roka zaznamenala nárast o 8,6%. Cena striebra získala takmer 14% a v roku 2016 dosiahla výnos na úrovni takmer 16%.

Nico Pantelis, ktorý je vedúcim výskumu v spoločnosti Secular Investor poznamenal: “Vzhľadom na zvyšujúce sa inflačné očakávania, investori si opäť začínajú nachádzať cestu k zlatu ako ochrana” proti rastúcim cenám,” … “Videli sme to isté hneď keď Federálny rezervný systém v marci vykonal zvýšenie úrokových sadzieb – zlato vzrástlo, práve preto, že Fed taktiež prišiel s varovaniami pred narastajúcou infláciou. Zlato je často používaný, ako zaistenie proti inflácii.”

Súvisiace: Prečo budete kvôli vládam potrebovať zlato?

Pokles amerického dolára, v nadväznosti na zvýšenie sadzieb bol tiež dôležitým faktorom.

Pantelis ďalej poznamenal: “Technicky by sme mali očakávať, že dolár po každom zvýšení sadzieb sa stane silnejším, ale to sa nestalo a to bol možno ďalší dôvod, prečo sa investori začali obzerať vo väčšej miere po zlate.”

Zatiaľ v tomto roku, ICE US Dollar Index (hodnota dolára voči iným menám) stratil 1,8%.

Paul Mladjenovic, ktorý je autorom stránky “Investovania drahých kovov pre nechápavých” poznamenal: “Zatiaľ, čo striebro rovnako ťaží z inflačných očakávaní, v súvislosti s nastolenou stratégiou menovej politiky pre zvyšovanie sadzieb sa očakáva, že striebro dosiahne pozitívny rok a vo vzore cik-cak sa dostane cez 20 dolárov za uncu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, FoxBusiness

Facebook komentár