Aplikacia_umozni_obyvatelom_nakupovat_a_predavat_zlato_cez_smartphone_2017

Zlatom pobláznení Indovia aktuálne nepotrebujú nič viac, než kupovať a predávať zlato cez svoj smartphone.

Paytm, ktorá je vedúcou digitálnou platobnou platformou v krajine, na konci tohto týždňa oznámila, že jej používatelia prostredníctvom mobilnej aplikácie budú v súčasnosti vedieť kúpiť “digitálne zlato.”

Fyzický ekvivalent pre nakupovanie zlata dodá rafinéria zvaná MMTC-PAMP, čo je spoločný podnik medzi švajčiarskou spoločnosťou zo zlata a indickou vládou. Zlato bude uložené v trezoroch firmy.

Používatelia aplikácie Paytm môžu taktiež rozhodnúť, či zlato bude dodané do ich domovov. A keď sa rozhodnú vykonať jeho predaj, rovnako to môžu urobiť pomocou aplikácie.

Každým rokom mnoho miliónov Indov realizuje nákup zlata, zvyčajne vo forme šperkov ktoré použijú v náboženských slávnostiach, alebo extravagantných svadbách.

Avšak mnoho Indov taktiež realizuje nákup investičného zlata. Paytm odhaduje, že 1,3 miliardy ľudí v krajine, v súčasnosti vlastní 24 000 ton zlata, v hodnote 900 miliárd amerických dolárov.

Súvisiace:
CME spustí obchodnú platformu zlata, inšpirovanú Bitcoinom
11 ohromujúcich vizualizácií zlata ukazuje jeho hodnotu a vzácnosť

Dopyt je tak vysokým, že ťažobný priemysel Indie s tým nemôže držať krok. Krajina len v poslednom mesiaci doviezla zlato v hodnote 4 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Paytm – Vijay Shekhar Sharma uviedol: “Zlato je pre Indiu pravdepodobne najdôverihodnejším produktom v oblasti správy majetku.”

Paytm bola hlavným príjemcom rozhodnutia indickej vlády na konci roka 2016, kedy vykonali zákaz väčšiny peňazí v krajine a nahradili ich novými bankovkami.

Mnohí Indovia tak objavili aplikácii počas výsledného nedostatku hotovosti. Ostatní sa obrátili k vernému pohotovostnému režimu: zlatu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, TheGuardian

Facebook komentár