Argentinske_peso_prepadlo_kedze_guverner_centralnej_banky_odstupil

Guvernér argentínskej centrálnej banky Luis Caputo v priebehu dnešného dňa odstúpil z osobných dôvodov. Banka tak prišla z prekvapivým vyjadrením, keďže táto krajina sa nachádza uprostred rozhovorov s MMF, čo poslalo mexické peso do rozsiahlej straty.

Bývalý minister financií Caputo zastával túto úlohu od júna a je druhým argentínskym guvernérom centrálnej banky, ktorý v priebehu tohto roku odstúpil.

Obchodníci uviedli, že argentínska mena – peso po otvorení voči americkému doláru klesla o 4,65 percenta na 39,15 pesos.

Centrálna banka ďalej uviedla, že bývalý tajomník pre hospodársku politiku Guido Sandleris bol menovaný za náhradníka Caputa.

Súvisiace: “Ide o núdzovú situáciu”: Argentína znižuje počet ministerstiev na polovicu

Vo vyhlásení centrálnej banky sa uviedlo: “Táto rezignácia je vykoná z osobných dôvodov s presvedčením, že nová dohoda s Medzinárodným menovým fondom obnoví dôveru vo fiškálnu, finančnú, menovú a kurzovú situáciu.”

Tieto informácie prichádzajú v období, kedy Argentína dokončuje dohodu o posilnení úverovej linky s MMF o objeme 50 miliárd dolárov.

Argentínska ekonomika v recesií je zároveň aj zaťažená vysokými úrokovými sadzbami a menou, ktorá v tomto roku voči americkému doláru stratila približne 50% svojej hodnoty.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár