Ide_o_nudzovu_situaciu_Argentina_znizuje_pocet_ministerstiev_na_polovicu

Argentína sa zbavuje polovicu svojich vládnych ministerstiev a zvyšuje dane na vývoz, pretože sa snaží o zvládnutie kolapsu svojej meny.

Prezident Mauricio Macri v pondelok oznámil sériu úsporných opatrení, čo bolo deň predtým, než sa jeho vláda stretne s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu. Argentína sa pokúša urýchliť uvoľnenie hotovosti z plánu na záchranu o objeme 50 miliárd dolárov.

“Musím vás požiadať, aby ste pochopili, že ide o núdzovú situáciu a potrebujeme vašu podporu,” uviedol Macri, ktorý sa odvoláva na argentínskych vývozcov, ktorí budú musieť zaplatiť dodatočnú daň.

Argentínske peso v tomto roku čelilo odpredaju u investorov, ktorí sa obávajú o schopnosť vlády pri platení svojich dlhov. Voči americkému doláru mena tejto krajiny stratila viac ako 50% svojej hodnoty. Argentína patrí medzi mnohé novo-vznikajúce menové trhy, ktoré sa dostali pod tlak.

V priebehu minulého týždňa centrálna banka Argentíny vykonala dramatické zvýšenie úrokových sadzieb z 45% na 60%, v snahe stabilizovať peso.

Podľa ratingovej agentúry Moody’s, takmer 70% argentínskeho vládneho dlhu je denominovaná v cudzej mene. Klesajúce peso spôsobuje čoraz väčšia snahu vlády vrátiť to, čo dlhuje.

Macri a minister financií Nicolas Dujovne v pondelok predstavili svoje plány na to, aby sa snažili získať prísnejšiu kontrolu vládnych financií tým, že navýšia príjmy a znížia výdavky.

Macri poznamenal: “Vzhľadom na to, čo je pred nami, som sa rozhodol urobiť môj tím kompaktnejším, aby sme sa zamerali na našu budúcu agendu.” Neupresnil, ktoré ministerstvá budú zatvorené alebo kombinované.

Dujovne sa v dnešnom dni stretne s predstaviteľmi MMF vo Washingtone, aby presadili uvoľnenie zrýchlenej platby z finančnej záchrannej línie, ktorá bola dohodnutá začiatkom tohto roka.

Ale niektorí analytici varovali, že posledné opatrenia argentínskej vlády očakávania stále nenapĺňajú.

Edward Glossop, ktorý je analytikom pre oblasť Latinskej Ameriky vo výskumnej spoločnosti Capital Economics poznamenal: “Vláda stále neoznámila, ako plánuje splniť mnohé kritické podmienky úsporného programu MMF.”

Súvisiace: Koľko peňazí bolo vo Venezuele potrebných na nákup základných vecí

Dodal, že úradníci MMF môžu požadovať “agresívnejšie” znižovanie výdavkov.

Prečo sa tak udialo?

V podstate je problém v Argentíne naozaj jednoduchý. Predchádzajúca vláda chcela z tejto krajiny Južnej Ameriky vytvoriť určitý druh Dánska, cez neustále zvyšovanie verejných výdavkov a daní.

Namiesto zmierňovania (nehovoriac o zastavení alebo zvrátení) neúprosného rastu verejných výdavkov a daní vláda prešla do prečerpania financovaného centrálnou bankou, čo viedlo k zrýchleniu inflácie, úniku kapitálu a celému súboru deformácií na trhu, aby sa tieto dôsledky vyriešili.

Graf: 1993-2017 Vládne výdavky + výdavky provincií a miest v Argentíne
Ide_o_nudzovu_situaciu_Argentina_znizuje_pocet_ministerstiev_na_polovicu_graf

Keď v roku 2015 Macri vyhral voľby, trochu prekvapivo bolo vidno vlnu optimizmu a vláda začala robiť to, čo sa zdalo byť rozumné:

  • Znížila niektoré dane z vývozu poľnohospodárskeho tovaru.
  • Urovnal spor v slávnom prípade s investormi (Paul Singer a niekoľko ďalších) z predchádzajúceho bankrotu, s cieľom získať prístup na medzinárodné kapitálové trhy.
  • Zrušil kontrolu dovozu a kapitálu a devalvoval menu.
  • Znížil dotácie pre oblasti ako elektrická energia, plyn a verejná doprava.
  • Podnietil vytvorenie daňových prázdnin pre ľudí s dolárovými účtami v zahraničí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, MarketWatch

Facebook komentár