Argentina_zavadza_kontrolu_meny_v_dosledku_prehlbovania_hospodarskej_krizy

Argentínska vláda zaviedla menové kontroly v snahe stabilizovať finančné trhy, keďže tretia najväčšia ekonomika Latinskej Ameriky čelí prehlbujúcej sa hospodárskej kríze.

Dočasné opatrenia oznámené v nedeľu umožňujú vláde obmedziť prudký pokles nákupov v cudzej mene, po prudkom poklese super-citlivého pesa.

Všetky spoločnosti v súčasnosti musia požiadať argentínsku centrálnu banku o povolenie na predaj pesos a nákup cudzej meny s ohľadom na uskutočňovanie prevodov do zahraničia.

V oficiálnom bulletine vydanom v nedeľu vláda uviedla, že menové kontroly sú potrebné „na zabezpečenie normálneho fungovania ekonomiky“.

Posledný krok nasleduje po prekvapujúcom stredajšom oznámení, kedy sa Argentína bude snažiť odložiť platby na dlh v hodnote približne 100 miliárd dolárov, čo ratingová agentúra S&P podľa vlastných kritérií klasifikovala ako nesolventnosť (default).

Súvisiace: “Ide o núdzovú situáciu”: Argentína znižuje počet ministerstiev na polovicu

Opatrenia, ktoré zostanú v platnosti do konca roka, predstavujú pre prezidenta Mauricia Macriho prekvapivý obrat.

Krátko po začatí funkčného obdobia v decembri 2015, vodca druhej najväčšej krajiny Južnej Ameriky náhle odstránil prísne kontroly kapitálu, ktoré boli uplatňované od roku 2011.

Macriho vláda a centrálna banka sa usilujú získať dôveru finančných trhov pred prezidentskými voľbami, naplánovanými na 27. októbra.

MMF nechce byť tým, kto spustí ďalšie problémy

Recesiou zasiahnutá Argentína zápasí s finančnou krízou, ktorá v nedávnom primárnom prieskume verejnej mienky zhoršila prezidentovu ohromujúcu porážku.

Pri hlasovaní, ktoré mnohí považovali za kľúčový ukazovateľ prvého kola argentínskych prezidentských volieb koncom októbra, Macri stratil svoju väčšiu rezervu (ako sa očakávalo) voči opozičnému stredo-ľavicového kandidáta Alberta Fernandeza a populistický bývalú prezidentku, Cristina Fernandez de Kirchner.

Argentínska mena peso v priebehu minulého mesiaca klesla na rekordné minimum, keď primárny výsledok vyvolal vážne pochybnosti o opätovných volebných možnostiach stredo-pravicového predstaviteľa.

Argentínska mena, ktorú niektorí vnímajú ako vodítko pre stav hospodárstva krajiny, sa v piatok uzavrela okolo hodnoty 59,49 za americký dolár. Peso od primárneho hlasovania z 11. augusta kleslo o viac ako 30%.

Argentina_zavadza_kontrolu_meny_v_dosledku_prehlbovania_hospodarskej_krizy_graf

Účastníci trhu už nejaký čas od argentínskej vlády očakávali určitú formu kontroly kapitálu. Niektorí sa však obávajú, že tento krok by mohol ohroziť najnovšie kolo splátok v rámci jeho historického programu pôžičiek v hodnote 57 miliárd dolárov od Medzinárodného menového fondu. (MMF).

James Athey, ktorý je vedúcim investičným manažérom v spoločnosti Aberdeen Standard Investments, poznamenal že je stále presvedčený, že MMF dodá Argentíne koncom tohto mesiaca ďalšiu tranžu v hodnote 5,4 miliárd dolárov.

Súvisiace: Argentína s MMF dosiahla dohodu o financovaní vo výške $ 50 miliárd

“MMF v podstate nechce byť tým, ktorý spôsobí ďalšie problémy.”

Athey poznamenal, že ratingové agentúry čelila rovnakému problému, pokiaľ ide o Argentínu, pričom mnohé z nich sa v posledných týždňoch „vrhli“ k stratégiám okolo zníženia investičného ratingu krajiny na ten naj-rizikovejší stupeň.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, MSN

Facebook komentár