Argentina_s_MMF_dosiahla_dohodu_o_financovani_vo_vyske_50_miliard

Medzinárodný menový fond poskytne Argentíne pomoc o hodnote 50 miliárd dolárov.

Medzinárodný menový fond (MMF) na konci tohto týždňa uviedol, že jeho vyjednávači dosiahli trojročnú dohodu s argentínskou vládou, ktorá pred mesiacom prišla do fondu so žiadosťou na pomoc, keďže jej mena razantne prepadla.

Táto dohoda ešte vyžaduje schválenie výkonnej rady MMF, ktorá bude v najbližších dňoch skúmať ekonomické plány Argentíny.

Riaditeľka MMF Christine Lagardeová uviedla, že fond podporuje plán Argentíny pokúsiť sa znížiť svoj rozpočtový deficit a znížiť rastúcu infláciu.

Lagardeová ďalej poznamenala: “Ako sme už predtým zdôraznili, ide o plán vlastný a navrhnutý argentínskou vládou, ktorý je zameraný na posilnenie ekonomiky v prospech všetkých Argentíncov.”

Je známe, že MMF ponúka krajinám flexibilné úverové linky vo forme spôsobu, ako uistiť trhy, že tieto krajiny dodržiavajú hospodárske politiky schválené fondom, založeným vo Washingtone. Krajinám môžu kedykoľvek zvýšiť, alebo znížiť úverový limit, dokonca aj v prípade neplnania zastaviť.

Argentínske peso voči americkému doláru od konca apríla kleslo o 20%.

Argentínsky prezident Mauricio Macri minulý mesiac povedal, že pomoc MMF umožní krajine “čeliť novému globálnemu scenáru a vyhnúť sa kríze, akej sme v minulosti čelili.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: EurasiaDaily, Reuters

Facebook komentár