Argentínsky peso v posledných dvoch dňoch kleslo približne o 13%, čo vyvoláva obavy z ďalšej finančnej krízy v tejto krajine, ktorá má z ekonomickým kolapsom skúsenosti z pred viac ako desiatimi rokmi.

Argentínska vláda vo štvrtok devalvovala jej menu. Výsledný pokles pesa bol najhorší od roku 2002 – kedy Argentína oznámila bankrot svojho dlhu.

Devalvácia môže zlacniť vývoz danej krajiny, k tomu aby sa stal viac konkurencieschopný v celosvetovom meradle, ale môže to taktiež zdražovať dovoz a následne zvyšovať infláciu.

( Súvisiace: Argentínska prezidentka prijala preventívne opatrenia, aby hedžové fondy nezabavili jej lietadlo )

Tento krok meny nasledoval po nedávnych vyjadreniach populistickej argentínskej prezidentky Cristini Kirchner, ktorá predtým sľúbila devalvováciu pesa. Taktiež vyjadrila obavy týkajúcej sa Argentíny, po veľkom znížení dolárových rezerv.

Veľký odpredaj argentínskeho pesa prišiel potom, ako ďalšie meny rozvíjajúcich sa trhov – napríklad Turecka líra a Indická rupia sa dostali pod veľký tlak, kvôli očakávaniam, že Federálny rezervný systém, Centrálna Banka Anglicka a Centrálna Banka Japonska budú späť znižovať podporu svojich vlastných ekonomík.

Steven Englander, šéf devízovej stratégie banky Citigroup uviedol: Aj keď sa prognózy rastu vo vyspelých krajinách stali optimistickejšie, ale aby sa naplnili budú potrebovať veľké stimuly od týchto centrálnych bánk.

( Súvisiace: Argentínska vláda vedie svoju ekonomiku do záhuby )

To by mohlo viesť k vyšším výnosom dlhopisov vo vyspelých trhov a rovnako aj ich silnejší mien. Ale rozvíjajúce sa trhy sa predtým mohli spoľahnúť na Fed, BoE a BoJ k udržaniu nízkeho výmenného kurzu, čo mohlo viesť k agresívnemu objemu pôžičiek na financovanie svojich ekonomík.

Za týmto účelom sa mnohým rozvíjajúcim trhoch darilo v dôsledku finančnej krízy, ako rast vo vyspelých krajinách dosahoval stále pomalé úrovne.

Ale perspektíva rastu sadzieb v kombinácii s domácimi ekonomickými a politickými problémami spôsobili odklon investorov z rozvíjajúcich sa trhov. Pokles cien ropy a ďalších komodít je dôležitým fattorom mnohých rozvíjajúcich sa trhoch a následne vedie iba k zhoršovaniu obáv investorov.

S Argentínou sa aj stále vlečie nedávna minulosť, kedy po hlbokej recesii na začiatku roku 2000 prestala platiť svojim veriteľom. Ale nikdy úplne nezotavila svoju povesť na medzinárodných trhoch.

Od volieb v roku 2010 Kirchnerová urobila veľmi málo k posilneniu dôvery. Ekonomické plány Kirchnerovej sú odkázané na predaj prírodných zdrojov krajiny, ktoré nebudú zostávať doma.

Ale mnohí ekonómovia uvádzajú, že jej politika čeli konkurencie na trhu s rastúcim dlhom a slabším rastom.

Argentínska vláda ešte stále odvtedy neotvorila svoje knihy Medzinárodnému menovému fondu, čo vytvára napätie u jej medzinárodnych veriteľov.

( Súvisiace: Joseph Stiglitz: “Na reštrukturalizáciu štátneho dlhu potrebujeme spravodlivý systém” )

V tohto týždňovom rozhovore vedeúcej predstaviteľky MMF Christine Lagardeovej na Svetovom ekonomickom fóre v Davose počas tohto týždňa povedala, že jej organizácia sa chcete viac dozvedieť o financiách Argentíny.

Ďalej povedala: “Chceli by sme v MMF hĺbkovo preskúmať každé hospodárstvo” a dodala, že takéto rozhodnutie z argentínskej vlády “bude viac než vítané.”

Ale nie je pochýb o tom, že situácia v Argentíne je znepokojujúca.

Global X FTSE Argentina 20 ETF, ktorý investuje do hlavných argentínskych firiem tento týždeň klesol takmer o 9%.

Neil Shearing – hlavný analytik rozvíjajúcich sa trhov pre Capital Economics, v jeho štvrtkovej poznámke pre klientov poznamenal, že vysoké zadlženie Argentíny, nízke zásoby meny a všeobecná ekonomická korupcia sú dôvodom na obavy.

Zdroj: TheGuardian, CBSNews

Facebook komentár