Keď predseda Fed-u  hovorí verejnosť by mala počúvať, a donedávna tak aj robila. Teraz sa však Bernakeho postrehy na jeho historicky prvej tlačovej konferencii stretli s vlnou skepticizmu. Napriek tomu, že mnohí charakterizujú jeho vystúpenie ako „závažné“ a „suverénne“,  vo väčšine úsudku schopných Američanov zanechalo veľmi odlišný dojem.

Zbežný  pohľad na ohlasy na túto udalosť na internete ukazuje, že verejnosť je voči Bernakemu  a jeho činom veľmi skeptická. Ak sa tento skepticizmus dostane tzv. až pod kožu, môže to ohlasovať podstatnú zmenu v Americkej politike a návrat k dobrým financiám. Už teraz sa javí, že politici si to začínajú všímať.

Obavy zo zvyšovania amerického národného dlhu donútili mnohých členov Kongresu hovoriť  o premyslenom a praktickom pláne ako výrazne znížiť výdavky vlády. Prvé pózy už začali. A pokiaľ niektoré sú výlučne pre to, aby to pôsobilo dobre,  tak ako politici pokračujú v stupňujúcej rétorike, budú napokon nútení naozaj urobiť niečo aby naplnili svoje sľuby. Svojim vyjadreniami si vypisujú šek, ktorý pravdepodobne budú musieť splatiť činmi.

Vráťme sa späť k vôbec prvej tlačovej konferencii Fed-u. Bernake sa spoľahol na vážnosť jeho úradu, ktorú uctia jeho poslucháči a presvedčí trhy. Bez pochýb verí v to, že rastúca transparentnosť sa premení na podporu. V tomto sa zjavne prepočítal. Vyšiel so sériou oficiálne zmanipulovaných štatistík, ktoré tvrdia, že inflácia by mala byť pod 2% a nezamestnanosť pod 9%.Ale Američania si uvedomujú, že ceny, ktoré platia za veci, ktoré naozaj potrebujú rastú oveľa rýchlejšie. Pokým ceny elektroniky a domov spadli, veci „základnej potreby“ dramaticky vzrástli. V skutočnosti, za posledné dva roky, ropa ktorá poháňa naše automobily vzrástla o 74%, kukurica, ktorú jeme o 189%, a bavlna – samozvaná „kráľovná našich šatníkov“ o 380%. Niet divu, že dav politikov upodozrieva predsedu Fed-u, že stratil kontakt s realitou. 

Na poli nezamestnanosti, Fed prazvláštne  vypustil tých, ktorí už vzdali pokusy  o nájdenie práce zo svojich meraní. Toto inštinktívne pripadá mnohým ľudom, vrátane mňa, skôr bizardné. Ak by táto sklesnutá skupina bola pridaná k tím, ktorí plní nádeje zotrvávajú v márnom zasielaní nekonečného počtu životopisov, skutočná miera nezamestnanosti by bola okolo 16% – 7 bodov vyššie ako tá deklarovaná Fed-om! 

Ale aj keď  Bernake poukazuje na tieto čísla postavené na vode, odmieta ich považovať iba za prechodné. Uisťuje, že celá táto dlhotrvajúca nepokojnosť nedokazuje, že  by súčasná stratégia Fed-u bola neefektívna. Bernake vidí vinu za zvyšujúce sa ceny ropy nie v slabom US doláre, ale na stúpajúcom svetovom dopyte.

Na záver, predseda Fed-u sa pokúsil presvedčiť jeho stále viac skeptické publikum o tom, že chce silný dolár. Na internete sa okamžite objavuje odpoveď: „ak chcete silný dolár, prečo robíte takmer všetko možné pre jeho oslabenie?“

Skutočne, Bernake je hlavným architektom deštrukcie dolára. Vyzerá to tak, že to chápe v US každý, okrem samotného predsedu. Dokonca aj ECB vyjadrila hlboké obavy nad americkou politikou slabého dolára. V súkromnom sektore, Texaská univerzita investovala 1 miliardu USD do fyzického zlata. To prezentuje bezprecedentný hlas nedôvery k vedeniu fiškálnej a monetárnej politiky touto administratívou.

Niektorí  cynickí pozorovatelia naznačujú, že FED znehodnocuje USD úmyselne, aby oklamal veriteľov a podporil export. Ďalší  predpokladajú, že FED sa pokúša zámerne živiť  medzinárodnú menovú krízu. Cieľom tejto snahy by bolo predstaviť novú medzinárodnú menu, podľa všetkého spravovanú MMF, ešte predtým, ako sa politický tlak na akceptáciu čínskeho yuanu ako ďalšej primárnej rezervy, stane zdrvujúcim.

Čokoľvek je hlavným motivátorom, Bernakeho vyhlásenia sa stávajú tak zle spojené s realitou, že viac a viac obyvateľov začína rozumieť skutočnosti, že kráľ nemá žiadne šaty, že muž za závesom nemá poňatia o tom, akú páku potiahnuť.

Paradoxne, to veští  dobrú budúcnosť pre americkú politiku. Novoobjavený skepticizmus môže byť nakoniec hybnou silou politických zmien v krajine, ktorá to tak zúfalo potrebuje.  

Zdroj: Euro Pacific Capital

 

Facebook komentár