Akcie naprieč celým trhom sa dostali do razantných strát.

Akcie naprieč celým trhom sa dostali do razantných strát.

Celosvetové akcie a kryptomeny v dnešnom obchodovaní klesajú, pretože investori aj naďalej zvažujú vyslané signály Federálneho rezervného systému (FED), že by mohol pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb skôr, ako sa očakávalo.

Trhy sa prevažne nachádzajú v stratách, keďže japonský Nikkei 225 klesol o viac ako 3% – čo je najhorší výkon spomedzi hlavných trhov – po tom, čo Wall Street v piatok uzavrela najhorší týždeň za posledné mesiace, s poklesom indexu Dow Jones Industrial Average o 1,6%.

Hongkonský Hang Seng klesol o 1,1% a juhokórejský Kospi odpísal 0,8%. Čínsky Shanghai Composite dosiahol najmenšie straty spomedzi tohto regiónu, keď poklesol o 0,1%.

Tento negatívny sentiment sa rozšíril aj do Európy, kde londýnsky FTSE 100 poklesol o 0,1%. Francúzsky CAC 40 odpisoval 0,2%, zatiaľ čo nemecký index DAX vzrástol o 0,2%.

Pokles nasledoval po piatkovej volatilite v Spojených štátoch, kde slabý záver posunul index Dow Jones do straty 3,5%, čo je najhorší pokles od konca januára. Index S&P 500 v piatok stratil 1,3%, zatiaľ čo Nasdaq Composite index odpísal 0,9%.

Futures na americké akcie boli pre začiatkom pondelkového obchodovania utlmené a zaznamenali len malé zmeny.

Wall Street už mal za sebou krušný týždeň, ale akcie sa v piatok posunuli ešte ďalej po tom, čo prezident Federálneho rezervného systému St. Louis James Bullard pre CNBC uviedol, že si myslí, že Fed by mal vykonať zvýšenie úrokových sadzieb už na konci budúceho roka. To predstavuje ešte razantnejšie vyhlásenie ako signál, ktorý Fed vyslal v stredu, že do konca roku 2023 môže vykonať zvýšenie sadzieb a to hneď dvakrát.

Súvisiace:
Celosvetová inflácia od roku 2008 nebola tak vysoko
Rusko zvyšuje úrokovú sadzbu a naznačuje ďalšie zvýšenia v dôsledku rastúcej inflácie

Wall Street čelí obavám z inflácie. Investori sú ale taktiež nervózni z toho, že Fed sa zbavuje stimulov, ktoré na trh prinášal, aby čelil ekonomickým dopadom pandémie Covid-19.

Trh kryptomien v dnešnom dni taktiež čelí ťažkostiam, hoci hneď nebolo zrejmé, prečo. Bitcoin za posledných 24 hodín odpísal viac ako 6% a podľa stránky CoinDesk sa obchodoval tesne nad 33 000 dolárov za mincu. Virtuálne mena Ethereum klesla o viac ako 7%, zatiaľ čo dogecoin sa prepadol o viac ako 8%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár