System-FEDu-cez-ktory-denne-pretekaju-biliony-bol-naruseny

Systém Federálneho rezervného systému v stredu utrpel rozsiahle prerušenie viacerých platobných služieb vrátane podsystému, na ktorý sa spoliehajú banky a podniky, vďaka ktorému cez finančný systém pretečú bilióny dolárov.

Po niekoľkých hodinách problémov sa rozhodujúci platobný systém, známy ako Fedwire, podľa webovej stránky Fedu obnovil do normálnej prevádzky krátko pred 15:00 ET.

Ostatné služby Fedu však neskôr stále neboli aktívne.

Fed vo svojom vyhlásení poukázal na „prevádzkovú chybu“ a uviedol, že pracuje na obnove služieb a komunikácii so zákazníkmi.

Banky, podniky a vládne agentúry sa spoliehajú na to, že systém Fedwire dokáže po bankovom systéme USA previesť obrovské sumy peňazí. Počas štvrtého štvrťroka bolo pomocou systému Fedwire prevedených viac ako 3 bilióny dolárov.

Problémy boli rozsiahle. Podľa správy webovej stránky Fedu zamestnanci Fedu „boli vedomí prerušenia poskytovania všetkých služieb“ od 11:15 ET.

V správe uviedli: „Naše technické tímy zistili, že príčinou je prevádzková chyba Federálneho rezervného systému.“

V tejto aktualizácii Fed uviedol, že „prijal kroky na zabezpečenie odolnosti“ aplikácií systému Fedwire a národných služieb tzv. “dorovnania“.

Nie je jasné, koľko bánk alebo spoločností výpadok zasiahol.

Gemini, burza kryptomien podporovaná dvojčatami Winklevossovými, uviedla, že niektoré z jej systémov čelili výpadkom z dôvodu prerušenia systémov Fedu. Gemini k situácií informovala: „Všetky finančné prostriedky zostanú v bezpečí, než problém kompletne nepreskúmame.“

Osoba oboznámená s touto celo situáciou z prostredia veľkej banky poznamenala, že toky zo systému Fedwire už boli obnovené. Dodala, že existujú len malé obavy, že z dôvodu výpadku nebolo možné uskutočniť akékoľvek platby.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár