Britania_a_EU_udajne_suhlasia_s_predbeznou_dohodou_Brexitu_o_financnych_sluzbach

Britská premiérka Theresa Mayová dosiahla pokus o dohodu s Európskou úniou, ktorá by sektoru finančných služieb Veľkej Británie aj naďalej po Brexite umožňovala prístup na európske trhy.

Britské noviny The Times s odkazom na vládne zdroje uviedli: “Britskí a európski vyjednávači dosiahli predbežnú dohodu okolo všetkých aspektov budúceho partnerstva v oblasti služieb, ako aj o výmene údajov.”

Súvisiace: Britská banka čelí rizikám pre Brexit v hodnote £100 miliónov

Zmluva o poskytovaní služieb by spoločnostiam zo Spojeného kráľovstva poskytla prístup na európske trhy, kým britská finančná regulácia by vo všeobecnosti zostala zosúladená s EÚ.

Britská libra voči americkému doláru po tejto správe vyskočila až o 0,5 percenta.

Celosvetové banky pôsobiace v Spojenom kráľovstve by museli reorganizovať svoje operácie okolo odchodu Británie z Európskej únie, ktorý sa má uskutočniť v marci budúceho roka. Mnohí z nich vytvorili nové európske uzly a začali s presunom operácií, vedúcich pracovníkov a zamestnancov, aby mohli pokračovať v servise svojich kontinentálnych klientov, ak Británia opustí blok bez dohody.

Podľa správy The Times bude EÚ akceptovať, že Spojené kráľovstvo v porovnaní s Bruselom “rovnocenné” predpisy a britské spoločnosti poskytujúce finančné služby budú môcť fungovať v Európe tak, ako doteraz.

Predstavitelia EÚ uviedli, že systém prístupu na finančný trh EÚ, známy ako “rovnocennosť”, podľa ktorého Brusel poskytuje prístup k zahraničným bankám a poisťovateľom, ak sú ich domáce pravidlá podobné tým v bloku, čo je pre Britániu pravdepodobne tou najlepšou dohodou.

“Rovnocennosť” má doposiaľ obmedzené uplatnenie, pretože v prípade existujúcich pravidiel môže byť prístup na trh jednostranne zrušený len jeden mesiac vopred.

V rámci novej dohody sa “rovnocennosť” môže rozšíriť a spadá pod riadenie širšej obchodnej dohody, čo umožní EÚ a Spojenému kráľovstvu zmeniť a nastaviť nové finančné predpisy po tom, ako prebehnú vzájomné konzultácie.

Hlavný európsky poradca Mayovej – Oliver Robbins pokračuje v rokovaniach v Bruseli.

S piatimi mesiacmi, kedy sa má dohoda uzavrieť predtým, ako Británia opustí EÚ, vedúci predstavitelia podnikov požadujú istotu, pokiaľ ide o obchodné podmienky, ktoré tento rozvod prinesie.

Súvisiace: Deutsche Bank po Brexite presťahuje aktíva z Londýna do Frankfurtu

Riaditeľ stratégií Britského úradu finančného riadenia chce, aby Británia zostala úzko prepojená s EÚ, ale bez toho, aby Británia musel kopírovať všetky pravidlá bloku.

V liste ministra Brexita – Dominica Raaba, ktorý navrhol dohodu o podmienkach jeho odchodu z Európskej únie sa píše: “Veľká Británia v stredu uviedla, že nedošlo k žiadnemu termínu, kedy sa rokovania o Brexite skončia.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Times

Facebook komentár