Cena_zlata_dnes_po_6_ziskoch_mierne_klesla_2017

Zlatu sa dnes nepodarilo rozšíriť svoje zisky, pričom jeho cena len mierne klesla, ako americký dolár po prudkej strate z minulého týždňa, v dnešnom dni mierne posilnil.

Colin Cieszynski, ktorý je hlavný trhovým analytikom v spoločnosti CMC Markets poznamenal: “Cena zlata sa po veľkom pretekaní v posledných niekoľkých dňoch potrebovala nadýchnuť.” Cena tohto cenného kovu dosiahla zisky, v každom z posledných šiestich obchodných dní za sebou.

Cieszynski ďalej poznamenal: “Dokonca aj americký dolár prešiel stabilizáciou a bolo vidno nedostatok dôležitých správ.” Investori v zlate a americkom dolári vyčkávajú na vyhlásenie menovej politiky od amerického Federálneho výboru pre voľný trh, ktoré sa koná v stredu.

Súvisiace: Grafika: Veľkosť svetových trhov, kryptomien a Bitcoinu

Cena zlata s dodaním v auguste počas dnešného dňa klesla o 60 centov, alebo menej ako o 0,1%, čím zostalo na úrovni 1 254,30 dolárov za uncu, po vnútro-dennom poklese na 1,259 dolárov. V piatok dosiahlo maximá na úrovni 1 254,90 dolárov, čo je najvyššia cena od 23. júna (podľa údajov agentúry FactSet).

Široká miera americkej meny, tzv. “dolárový index” alebo ICE US Dollar Index, ktorý porovnáva výkon amerického dolára s pätnástimi inými menami, sa v medzimesačnom porovnaní nachádza v strate o približne 1,7%, ale dnešný deň uzavrel v zisku 0,2% na hodnote 94,03, na základe čoho ceny zlata v pondelok poklesli. Komodity obchodované v dolároch sa často obchodujú v opačnom výsledku s dolárom, keďže pohyby americkej meny môžu ovplyvniť príťažlivosť týchto komodít, pre držiteľov iných mien.

Peter Hug, ktorý je globálny obchodným riaditeľom spoločnosti Kitco Metals poznamenal: “Kovy sa pravdepodobne nebudú hýbať na vyššie úrovne, ak sa nerozvinie katalyzátor, akým je napríklad prepad akciových trhov alebo politická udalosť, možno závažnejšia skutočnosť okolo vyšetrovania ovplyvňovania Ruska,” … “Trajektória by pre ceny zlata mala zostať vyššie, ale pravdepodobne by mala mať dvojstupňový vzorec s jedným krokom späť. Ďalším cieľom zlata je úroveň 1 268 dolárov, s podporou na hodnote 1 250 dolárov.”

Cena zlata v piatok dosiahla svoju najvyššiu úroveň v mesiaci a v týždni dosiahla zisk na úrovni viac ako 2%, keďže zmätok obklopujúci Biely dom viedol k navýšeniu dopytu po útočisku v tomto drahom kovu a znehodnotil dolár, čo zlepšilo príťažlivosť zlata, ako investori pomocou iných mien vedeli kúpiť väčšie objemy drahých kovov.

Tento týždeň sa však teraz pozornosť zameriava na politické stretnutie Federálneho rezervného systému.

Steven Blitz, ktorý je hlavný americkým ekonómom a generálny riaditeľ globálnej investičnej spoločnosti – TS Lombard, v poznámke ku klientom uviedol: “Očakáva sa, že stredajšia komunikácia výboru nebude obsahovať nové politické smernice, ale môže odrážať posun v tom, ako súčasné ekonomické údaje zapadajú k výhľadu Fedu na svet.”

Fed sa stále zdá byť zjednotený vo svojom pláne, kedy chce začať predávať časť svojho portfólia o rozsahu 4,5 bilióna dolárov vo forme štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných dlhopisoch, ktoré získal v priebehu posledného desaťročia, aby pomohol udržať americké úrokové sadzby na nízkych úrovniach. Investori dúfajú, že počas tohto týždňa zistia kedy presne začne z ich odpredajom.

Vyššie sadzby majú tendenciu tlačiť dolár na vyššie úrovne, znižovať ceny zlata a oslabovať dopyt po drahých kovoch, keďže neponúkajú výnos, čo je však prospechom pre aktíva, ktoré ho ponúkajú.

Súvisiace: Ron Paul: Ak akcie klesnú o 25% a zlato porastie o 50% nebude to prekvapeniea

Hlavný analytik trhu, Bill Baruch v spoločnosti iiTRADER poznamenal: “Celkové ekonomické údaje USA zostali zúfalé a v ďalších dvoch dňoch by mala zohrávať rozhodujúcu úlohu interpretácia posolstva Fedu.”

Dnes zverejnené makroekonomické údaje boli zmiešané. Výsledok výrobnej produkcie za mesiac júl v USA dosiahla najvyššiu úroveň za štyri mesiace, zatiaľ čo predaj existujúcich domov v júni poklesol na najnižšiu úroveň od februára.

Medzi ostatnými kovmi, cena medi s dodaním v septembri skončila deň na hodnote 2,737 dolárov za libru, čo je zisk 1,4 centu alebo o 0,5%. Októbrová cena platina v dnešnom dni klesla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár