Ceny zlata dnes na rekordných hodnotách.

Ceny zlata dnes na rekordných hodnotách.

Ceny zlata v dnešnom dni vystúpili na rekordnú úroveň. Investori svoju pozornosť zamerali na bezpečné miesta, kde by vedeli zaparkovať svoje finančné prostriedky, pretože rastú obavy z opätovného výskytu koronavírusu a dopadu, ktorý by mohol mať rozsiahly vplyv na celosvetovú ekonomiku.

Cena zlata v dnešnom dni dosiahla hodnotu 1 944 dolárov za uncu, čím prekonala svoje predchádzajúce rekordné hodnoty na úrovni 1 921 dolárov, dosiahnutých v roku 2011. Aktuálne sa tak cena zlata v priebehu tohto roka nachádza v zisku približne 27%. Cena striebra tiež dostala podporu, keďže jeho výnos je na úrovni viac ako 6%, pri cene 24,21 dolárov za uncu, čím prekonala štvrtkové sedemročné maximum.

Vo výskumnej správe ku klientom Stephen Innes, ktorý je hlavným analytikom pre celosvetové trhy v spoločnosti AxiCorp, uviedol: „Zlato je jednoznačným príjemcom dopytu investorov po bezpečných prístavoch.” A rekordné hodnoty ešte nemusia byť u konca. Analytici v banke UBS očakávajú, že zlato do konca roka 2000 dosiahne hodnotu 2 000 dolárov, z dôvodu nízkych úrokových sadzieb v USA, slabšiemu doláru a napätiu medzi USA a Čínou.

Graf: Ceny zlata na rekordoch. Cena v roku 2020 dosahuje výnos 27%, ke’d investori vyhľadavajú aktíva, považované za “bezpečný prístav”
Ceny_zlata_na_rekordoch_kvoli_novym_ekonomickym_obavam_graf

Hussein Sayed, hlavný analytik pre spoločnosť FXTM, uviedol: “Hlavným faktorom pre rast cien zlata je pokles výnosov u amerických vládnych dlhopisov, čo odráža pravdepodobnosť, že Federálny rezervný systém bude musieť nízke hodnoty úrokových sadzieb udržať po dlhšiu dobu, pre podporu ekonomického oživenia. To tiež pomohlo oslabiť americký dolár, ktorý sa obchoduje na 22-mesačnom minime na úrovni 0,85 eura a 4-mesačnom minime voči japonskému jenu.

Kit Juckes, hlavný analytik v spoločnosti Societe Generale, poznamenal: „Je to čiastočne spôsobené pohľadom, kedy USA majú náročnejší systém na kontrolu vírusu ako ostatní, čo povedie k slabej výkonnosti amerického hospodárstva.”

Pribúdajú dôkazy o tom, že krehké hospodárske oživenie USA už stagnuje, pretože počet koronavírusivých infekcií a úmrtí rastie. Prvýkrát v mesiacoch opäť rástli aj žiadosti o dávky v nezamestnanosti a existujú obavy, že vypršanie podpory v nezamestnanosti od Washingtonu vo výške 600 dolárov, ktorá má skončiť v piatok, bude predstavovať ďalší úder voči spotrebiteľským výdavkom.

Austan Goolsbee, ktorý predsedal Rade ekonomických poradcov prezidenta Baracka Obamu po finančnej kríze v roku 2008, poznamenal, že ak by sa pandémia rýchlo nedostala pod kontrolu, Spojené štáty by sa mohli zapojiť do ďalších finančných problémov.

Goolsbee s odkazom na nadchádzajúce prezidentské voľby, uviedol: „Každý, kto v januári 2021 vyhrá, môže čeliť horším podmienkam ako v roku 2009, aj keď je to ťažké uveriť.“

Znepokojujúce signály prichádzajú aj z Európy

Na ďalšom kontinente je sentiment aj naďalej krehký, po prudkom náraste prípadov koronavírusov v Španielsku, čo viedlo vládu Spojeného kráľovstva k uloženiu 14-dňovej karantény všetkým ľuďom vracajúcim sa z krajiny. Investori sa obávajú, že obmedzenia by sa mohli rozšíriť, čím by sa spomalilo oživenie hospodárstva.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Ryanair – Michaela O’Learyho, tieto vyhlásenia už mali jednoznačný vplyv na rezervácie letov. Najväčšia nízko-nákladová letecká spoločnosť v Európe aktuálne očakáva, že v priebehu 12 mesiacov do apríla 2021 v porovnaní s predchádzajúcim rokom bude mať o 60% menej cestujúcich. O’Leary v pondelok poznamenal: „To bude úplne závisieť od toho, či na jeseň a v zime príde druhá vlna pandnémie s označením Covid-19.”

V novej správe uverejnenej v pondelok ekonómovia spoločnosti EY predpovedali, že HDP Spojeného kráľovstva sa v roku 2020 zníži o 11,5% v porovnaní s 8% poklesom, ktorý očakávali v júni. Druhá vlna koronavírusov a neúspech obchodných rozhovorov s EÚ po Brexite by celú situáciu len zhoršili.

Howard Archer, hlavný ekonomický poradca v spoločnosti EY uviedol: „Britská ekonomika je možno na hranici svojich nízkych hodnôt, je však stále pravdepodobnejšie, že dosahovanie rozsiahleho rastu bude oveľa dlhšie trvať, než sa očakávalo.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár