Zlato_dosiahlo_najvyssiu_uroven_od_roku_2011_top

Na Wall Street nastupuje nezvyčajné obdobie. Akciové trhy prudko rastú z dôvodu optimizmu možného hospodárskeho oživenia. Investori sú však stále veľmi nervózni z rastúcej hrozby druhej vlny prípadov pandémie Covid-19 v Spojených štátoch.

Stačí sa pozrieť na rast cien zlata.

Cena kovu sa aktuálne nachádza nad 1 800 dolárov za uncu, čo je najvyššia úroveň od septembra 2011, a približuje sa k rekordnému maximu na hodnote viac ako 1 900 dolárov. Zlato v roku 2020 doteraz prudko stúpalo, takmer o 19%.

Vzhľadom na dosahované zisky širších akciových trhov je pokračujúci prudký nárast zlata tak trochu kuriózny. Popularita cien zlata na začiatku tohto roku dávala väčší zmysel, pretože zlato má často tendenciu dosahovať pozitívne výnosy v časoch napätia na finančných trhoch, keď prevládajú najmä obavy.

Po počiatočnom poklese v dôsledku bankrotu spoločnosti Lehman Brothers v roku 2008 ale aj začiatkom roka zlato dosahovalo rozsiahle zisky, keďže akciový trh prepadal.

A ceny zlata dosiahli svoje najvyššie hodnoty v roku 2011 po tom, ako spoločnosť Standard & Poor’s znížila rating USA, čo bolo uprostred napätia na trhoch v súvislosti s krízou štátneho dlhu v Európe.

Zlato ako zabezpečenie

Možné obavy z koronavírusu na Wall Street pomáhajú vysvetliť prudký nárast cien zlata.

Index Strachu & Chamtivosti, ktorý meria sedem ukazovateľov sentimentu investorov, sa vracia späť k teritóriu „strachu“, keď pred mesiacom sa nachádzal v oblasti „chamtivosť“.

Investori sa však naďalej zaujímajú o investovanie do zlata – znak napätia – napriek rozsiahlemu nárastu akcií veľkých technologických akcií a širšiemu trhu – čo je zasa znakom dôvery.

Súvisiace: Bank of America v tomto roku odhaduje rast cien zlata na rekordy

Čo sa deje? Niektorí investori sa môžu snažiť zaistiť svoje stávky. Stále existuje veľa skepticizmu, ktorý odporuje krehkému uzdraveniu.

Nákup zlata by mohol byť dobrým zabezpečením proti potenciálnemu poklesu akciovému trhu, ak sa v roku 2021 nenaplní očakávaný rast výnosov a stav hospodárstva.

Gerald Sparrow, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Sparrow Capital Management, v rozhovore uviedol: “Investori tiež môžu vsádzať na prípadný prudký nárast inflácie.“

Sparrow poukázal na to, že ceny zlata majú tendenciu prudko stúpať, keď Federálny rezervný systém udržuje úrokové sadzby na extrémne nízkych úrovniach, ako sa to deje v súčasnosti. Fed sa tiež snaží oživiť ekonomiku získaním väčšieho množstva peňazí do systému pomocou rôznych úverových programov.

Všetky tieto stimuly by nakoniec mohli oslabiť hodnotu dolára a vytvoriť vyššie inflačné tlaky. A to by bolo veľmi pozitívne pre rast cien zlata.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár