Ceny potravín v minulom mesiaci klesli, čiastočne vďaka veľkým dodávky obilia z dôvodu výdatnej úrody.

V júli narazili na najnižšiu úroveň za viac ako rok a potravinová agentúra Organizácie spojených národov uviedla, že tento trend bude pokračovať, ale nie už tak dramaticky.

Predpokladá, že celosvetová produkcia obilnín by mala byť z minuloročnej úrody o viac ako sedem percent vyššia.

Ceny pšenice sú na jedno ročnom minime, rovnako tak aj sójové bôby – ktoré sú často používané na kŕmenie hospodárskych zvierat a kukurica z maxím dosiahnutých pred rokom klesla o 40 percent.

Ceny potravín vlani v lete vzrástli kvôli historickému suchu v Spojených štátoch. Pred tým na začiatku roka 2011 dosiahli historické maximá, čo viedlo k nepokojom v chudobnejších krajinách a napomohlo k povstaniam na Strednom východe(Arabská jar) a v severnej Afrike.

Táto organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo uviedla, že jej index cien potravín, ktorý meria mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsu a cukru v júli klesol takmer o dve percentá, čím zaznamenal pokles už tretím mesiacom v rade.

Pokles bol spôsobený predovšetkým nižšími cenami obilia, sóje a palmového oleja, ale ceny cukru, mäsa a mliečnych výrobkov taktiež poklesli.

Organizácia sa domnieva, že ceny potravín by mohli čeliť ďalšiemu tlaku v prípade, že americký dolár bude posilňovať, keď komodity, ako obilie sú kupované a predáva v dolároch.

Zdroj: AfricanFinancialNews

Facebook komentár