Ukrajinsky-minister-vyzyva-ASEAN-aby-zastavili-snahu-o-navysovanie-cien-potravin

Ukrajinský minister zahraničných vecí v sobotu vyzval krajiny juhovýchodnej Ázie, aby prijali všetky možné opatrenia, čím by zabránili Rusku v jeho realizácií tzv. „hladových hier“ v súvislosti s ukrajinskou čiernomorskou dohodou o obilninách, ktorej platnosť by mohla vypršať už v priebehu budúce týždňa.

Dohoda umožňujúca vývoz potravín a hnojív z niekoľkých ukrajinských čiernomorských prístavov (ktorú sprostredkovali OSN a Turecko 22. júla) by sa mohla skončiť 19. novembra, ak Rusko alebo Ukrajina budú namietať proti jej predĺženiu.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na tlačovej konferencii v Kambodži na okraji summitu ASEAN povedal, že zostávajúca časť dohody Ruska je nedostatočná a mali by sa prijať opatrenia, ktoré zabezpečia, že inšpektori zámerne nebudú zadržiavať zásielky a nebudú tak realizovať stratégiu pre navyšovanie celosvetových cien.

„Nestačí len udržať Rusko na palube. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby ruskí inšpektori, ktorí sa zúčastňujú na tejto iniciatíve, konali v dobrej viere a kontrolovali lode bez akýchkoľvek umelých prieťahov,“ povedal s tým, že najviac z toho trpia krajiny v Afrike a Ázii.

“Vyzývam všetkých členov ASEAN, aby využili všetky možné spôsoby, ako zastaviť Rusko v jeho stratégií navyšovania cien potravín vo svete.”

Organizácia Spojených národov tvrdí, že v rámci dohody bolo z Ukrajiny vyvezených viac ako 10 miliónov ton obilia a iných potravín. Zároveň varovala, že ruská vojna zhoršuje globálnu potravinovú krízu a tlačí ďalšie desiatky miliónov ľudí k čoraz väčšiemu nedostatku potravín.

Ukrajina sa po prvý raz pripája k summitu Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) a súbežne konajúcemu samitu východnej Ázie. Medzi účastníkmi sú aj lídri Spojených štátov, Japonska, Južnej Kórey a Austrálie, ako aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Kuleba povedal, že Lavrov počas summitu nepožiadal o rozhovory, ako by to bolo v medzinárodnej diplomacii bežné.

“Ak tak urobí, dôkladne zvážime jeho žiadosť,” povedal s tým, že Rusko musí pristupovať ku všetkým rokovaniam v dobrej viere.

“Neexistuje jediný náznak, že by sa Rusko úprimne snažilo o rokovania.”

“Sedíme za stolom nielen kvôli peknému obrázku, boli sme tam, urobili sme krok vpred a skúsili sme to.”

Kuleba povedal, že počas stretnutí s lídrami juhovýchodnej Ázie diskutoval o spôsoboch, ako môžu podporiť Ukrajinu, a vyjadril sa, že vyjadrenie neutrality a neodsúdenie Ruska je proti ich záujmom.

Povedal: „Najhoršia vec, ktorú môže krajina urobiť, je nič.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár