Neprijemna-pravda-o-cenach-potravin-pre-rok-2022

Nákup potravín je čoraz drahší. Bohužiaľ sa neočakáva, že by návšteva supermarketov mala byť v roku 2022 oveľa lacnejšia.

Čo malo vplyv na rast cien potravín?

Extrémny dopyt, vysoké náklady na dopravu a hnojivá a nepriaznivé počasie môžu naďalej zvyšovať cenu produktov ako kukurica, kakao a cukor. To by mohlo udržať celosvetové ceny potravín na zvýšených úrovniach, aj keď inflácia v iných oblastiach ekonomiky bude čeliť poklesu.

Michael Magdovitz, analytik pre oblasť poľnohospodárskych komodít v Rabobank, uviedol: “Očakávame, že ceny na týchto vysokých úrovniach zostanú.“

Zhrnutie rastu cien

Index cien potravín FAO z OSN sa tento rok vyšplhal na 10-ročné maximum. Vplyvy spôsobené pandémiou – vrátane nedostatku pracovných síl a nedostatku kontajnerov na tovar, viedli k zvýšeným nákladom pre výrobcov, rovnako tak aj dopyt čelil zvýšeniu, najmä v Číne. Situáciu zhoršilo extrémne počasie vrátane sucha a povodní.

Rabobank vo svojej koncoročnej správe uviedla, že ceny poľnohospodárskych komodít za posledný rok vzrástli o 28 % a sú približne 40 % nad úrovňami pred pandémiou.

Podľa údajov Refinitivu sú cenu futures kontraktov na kukuricu o 28 % vyššie ako na začiatku roka. Pšenica vyskočila o 24 % a ceny kávy vyleteli o viac ako 80 %.

Prepravné náklady však nedávno mierne klesli. To však na zmysluplnú zmenu trendu stačiť nemusí.

Jedným z problémov, podľa Magdovitz, je, že pred pandémiou spotrebitelia kupovali väčšinu poľnohospodárskych produktov podľa potreby. Následne svet zasiahla pandémia Covid-19 a kupujúci ľutovali, že si nevytvorili svoje zásoby – najmä keď dopyt prudko stúpal. Ak teraz ceny klesnú, mnohí sa budú ponáhľať k obnove zásob.

Magdovitz ďalej uviedol: “Ak dôjde k veľkému zlomu na trhu – čo u mnohých týchto komodít nevyhnutne nevidíme – spotrebitelia to budú “brať oboma rukami“,” … “To obmedzí možnosť poklesu cien.”

Pokiaľ ide o poľnohospodárstvo, producenti nevedia len tak rýchlo zvýšiť ponuku. Je náročné rýchlo navýšiť objem ornej pôdy, alebo dosahovať dramaticky rastúce výnosy.

Súvisiace:
Svetové ceny potravín vzrástli za rok až o 30 %
Ceny raketovo rastú. Goldman Sachs tvrdí, že ceny pôjdu ešte vyššie

Ďalším problémom sú pretrvávajúce očakávania pre nestále počasie. Oceánsky a atmosférický jav – La Niña sa objavil v Pacifiku. To zvyčajne prináša suchšie a teplejšie počasie do Argentíny, na juh Brazílie a na juh Spojených štátov. Medzitým rozsiahle záplavy, prekvapivé mrazy a iné suchá, ktoré sa vyskytli v roku 2021, sa môžu rozšíriť alebo opakovať aj v priebehu budúceho roka.

“Jav La Niña má práve na súčasnosť veľký, naozaj veľký vplyv,” povedal Magdovitz a poukázal na nedávny nárast v cenách sóje.

Aký vplyv má rast cien potravín?

Cena položiek, ako sú sójové bôby a kukurica, sú len jedným z dôvodov šoku z rastúcich cenoviek v obchodoch s potravinami. Potravinárske firmy riešia aj drahšie obaly a vyššie náklady na distribúciu. Rastú aj mzdy zamestnancom.

Niektoré z týchto faktorov by sa mohli v nasledujúcich 12 mesiacoch zmierniť. Výrobcovia však zatiaľ veľké zmeny nepredpovedajú. Veľké skupiny ako Kraft Heinz a Mondelez už uviedli, že začiatkom roka 2022 plánujú zvýšiť ceny pre svojich maloobchodných zákazníkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár