Podľa mnohých odborníkov na výživu sú  jablká pre nás prospešné. Avšak platí to, že si musíme vybrať tie správne, tak ako to v uplynulých mesiacoch preukázala spoločnosť AAPL (symbol spoločnosti Apple na burze). Akcie spoločnosti AAPL si tvrdo vytpracovali cestu k vtedajším $1 000 a potom spadli vysoko zo stromu. Poškodení investori teraz trpia z pádu viac ako 25 % z maxima. Ako je vidieť v nasledujúcom grafe, investori by na tom boli oveľa lepšie, keby na farmách pestovali pravé jablká.

V grafoch je uvedený cenový index potravín, ktorého snahou je zmerať pohyb cien agropotravín v čase. Index je len nesmelý v maxime. Ako je to v prípade všetkých trhoch, každý komponent sa nespráva tak ako celkový index. Rotácia skupiny je v neustálom procese na všetkých trhoch. V súčasnosti, sa postupne relatívna sila z významného trhu s obilninami, kukuricou, pšenicou a sójou presúva do iných sektorov. V poslednej dobe sa ceny kurčiat dotkli 90-týždňového maxima, rovnako ako to bolo v prípade indexu hovädziny USDA (USDA: Ministerstvo poľnohospodárstva USA).

V rámci sektoru poľnohospodárskych komodít sú živočíšne proteíny aj naďalej vážne podhodnotené.  V tomto sektore, ktorý pozostáva z bravčového, hovädzieho a kuracieho mäsa, by bolo potrebné, aby ceny vzrástli o 50 a prípadne aj  viac percent, potom by bola znovu obnovená rovnováha s  cenami obilnín. Tí, ktorí sa napríklad zaoberajú obchodom s dobytkom, sú optimistickí, čo však nemusí vyhovovať vášmu rozpočtu na stravu. Nedávno bolo uverejnené, že: „Rok 2013 bude kolosálny pre komerčný priemysel s dobytkom s rekordne vysokými cenami pre väčšinu z nich  (ak nie pre celý priemysel) a príležitosť pre vytvorenie zásob pre prípad období sucha, či rozpredaj dobytka. Očakávania budú počas tohto roka vysoké; spočiatku bude vidieť ako rýchlo sa prílev ponúk znižuje, no nakoniec príde štedrá úroda obilia, ktorá vyrieši problematiku nákladov na stravu.“ (publikované v správe USDA, z 21.decembra 2012)

Pre väčšinu z nás je chov niekoľkých kusov dobytka doma na dvore nepraktický a pravdepodobne aj ilegálny. Kurčatá sú menšie, ale väčšina susedov by bola aj tak nebola nadšená. Takmer väčšina najčastejšie ponúkaných investičných nástrojov je založených na komoditných ukazovateľoch a sú tak úboho skonštruované, že takmer ohrozujú zdravie investora. (my by sme nepoužili ani jedno z nich). To ponecháva investorov s poľnohospodárskymi akciami v mienke so snáď najlepšími prostriedkami na účasti v pozitívnom trende poľnohospodárskych komodít.

V grafe je náš index cien poľnohospodárskych akcií pre úroveň Tier 1 poľnohospodárskych spoločností. Ako je z grafu zrejmé, index sa pokúša uzavrieť 2012 na maxime alebo veľmi blízko nového maxima. Očividne, v tomto indexe nie je zahrnutý AAPLs.

Výsledky v grafe nie sú žiadnou zhodou okolností. Základy potenciálne uvedené v prvom grafe, sú skutočné. Čína je skutočná, a kým tá miliarda ľudí zrazu nezmizne, tak budú pokračovať v konzumácii. Čínska ekonomika sa skutočne stáva najväčšou ekonomikou, a ich účet na dovoz  jedla bude stále  len rásť. Na rozdiel od U.S., ktoré brdzí Obamov fiškálny útes a EÚ ovplyvnenou neľahkou situáciou v socialistických politikách, Čínska ekonomika bude pokračovať v expanzii. Čínske príjmy a výdavky na importované jedlo budú rásť. Vytýčte si ako jeden z cieľov v roku 2013 vzdelávanie o poľnohospodárskych potravinách a akciách, a vaša rodina možno bude môcť jesť jablká aj v budúcnosti.

Preložil: Naďa Gregorová

Zdroj: AgriFoodValueView

Facebook komentár