Inflacia-Nemecka-dosiahla-najvyssiu-uroven-za-viac-ako-70-rokov

Podľa predbežných údajov, ktoré v dnešnom dni zverejnil nemecký štatistický úrad Destatis, sa ročná miera inflácie v Nemecku v septembri opäť zrýchlila, dokonca aj prekonala prognózy a zaznamenala najvyššiu hodnotu od decembra 1951.

Index spotrebiteľských cien (miera toho, čo spotrebitelia platia za tovary a služby) v septembri v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka podľa národných štandardov vzrástol o 10,0 % zo 7,9 % v auguste, ako v dnešnom dni ukázali predbežné údaje nemeckého štatistického úradu Destatis.

Graf: Inflácia Nemecka na najvyššej hodnote od decembra 1951
Inflacia-Nemecka-dosiahla-najvyssiu-uroven-za-viac-ako-70-rokov-graf

Ekonómovia oslovení denníkom The Wall Street Journal očakávali, že inflácia dosiahne úroveň 9,5 %.

Spotrebiteľské ceny podľa harmonizovaných noriem Európskej únie medziročne vzrástli o 10,9 %, čo prekonalo prognózu ekonómov 10,2 %.

Od ruskej invázie na Ukrajinu sa ceny energií výrazne zvýšili a mali značný vplyv na vysokú mieru inflácie (ako uviedol Destatis). Ceny energií v septembri medziročne vzrástli až o 43,9 %.

Nadpriemerne vzrástli aj ceny potravín, ktoré zaznamenali medziročný nárast o 18,7 %.

Úrad ako ďalšie faktory, ktoré tlačia infláciu na vyššiu úroveň označil problémy s dodávateľským reťazcom a výrazné zvýšenie cien, keď sa začalo oživovanie ekonomiky.

Spotrebiteľské ceny podľa národných štandardov medzi-mesačne vzrástli o 1,9 % a 2,2 % podľa harmonizovaných štandardov EÚ. Ekonómovia, ktorých oslovil denník Wall Street Journal, očakávali, že ceny medzi-mesačne podľa národných štandardov vzrastú o 1,5 % ako aj štandardov harmonizovaných podľa EÚ.

Konečné výsledky budú zverejnené 13. októbra.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár