banky Credit Suisse - Tidjane Thiam a Roger Federer.

banky Credit Suisse – Tidjane Thiam a Roger Federer.

Generálny riaditeľ (CEO) banky Credit Suisse – Tidjane Thiam rezignoval po tom, čo uznal, že dva škandály okolo špekovania v minulom roku mali vplyv na „narušenie aktivít“ švajčiarskej banky.

Švajčiarska investičná banka vo vyhlásení uviedla, že predstavenstvo na konci tohto týždňa jednomyseľne prijalo Thiamovu rezignáciu, pričom za nového generálneho riaditeľa vymenovala veterána Credit Suisse – Thomasa Gottsteina.

V priebehu minulého roka bol bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Credit Suisse, Pierre-Olivier Bouée zapojený do dvoch samostatných sledovacích operácií, z ktorých jedna zahŕňala bývalého vedúceho divízie správy majetku – Iqbala Khana. Khan sa pokúsil sledovať aktivity u konkurenčnej banky UBS a Bouée sa údajne obával, že by sa mohol pokúsiť kradnúť zamestnancov a klientov Credit Suisse. Banka uviedla, že nariadila dohľad na ochranu svojich záujmov.

Bouée po tom, čo táto operácia vyšla najavo následne odstúpil. Nedávno bol obviňovaný z toho, že na niekoľko dní, počas minulého februára nariadil špionážnu operáciu bývalému vedúcemu ľudských zdrojov Credit Suisse. CNN sa pokúsila kontaktovať Bouéeho kvôli pripomienkam.

Thiam vo vyhlásení uviedol: „Nevedel som o sledovaní dvoch bývalých kolegov. Nepochybne to narušilo podnikanie banky Credit Suisse a spôsobilo obavy a problémy. Ľutujem, že sa to stalo a naozaj sa to nikdy nemalo stať.“

Thiam po výsledkoch za štvrtý štvrťrok 2019 a celoročných výsledkov, v priebehu budúceho týždňa odstúpi.

Banka Credit Suisse predtým uviedla, že bývalý prevádzkový riaditeľ (COO) Bouée neinformoval Thiama, ani iného člena vedúceho vedenia banky o sledovaní aktivít nad Khanom. V decembri dodala, že nezistila žiadne náznaky toho, že by Thiam a ďalší členovia výkonnej rady alebo predstavenstva vedeli niečo o druhom prípade špionáže, predtým ako o týchto správach informovali média.

Podľa životopisov zverejnených v banke Credit Suisse, Bouée a Thiam spolu takmer dve desaťročia úzko spolupracovali v rôznych firmách a až následne sa pripojili k švajčiarskej banke. Pár sa nachádzal v konzultačnej spoločnosti McKinsey v Paríži v rokoch 2000 až 2002. V roku 2004 Bouée nasledoval Thiana do britskej poisťovne Aviv. Obaja sa následne v roku 2008 pripojili k ďalšiemu britskému poisťovateľovi – Prudential a potom v roku 2015 smerovali do Credit Suisse.

Akcie spoločnosti Credit Suisse v piatok v Zürichu stratili až 5% a následne stratu znížili na 2,5%. Akcie spoločnosť od chvíle, kedy sa Thiam stal generálnym riaditeľom, klesli o 46% , čo odzrkadľuje náročné obdobie pre európske banky, ktoré museli zápasiť s poklesom výnosov z investičného bankovníctva a vplyvom rekordne nízkych úrokových sadzieb na úverové marže. Akcie v hlavnom konkurentovi – banke UBS za rovnaké obdobie klesli približne o 40%.

Thiam bol prekvapivou voľbou viesť banku. Nemal žiadne skúsenosti s priamym investovaním do bankovníctva a v skrytom svete švajčiarskych financií bol outsiderom. V tom čase predseda úverovej divízie Suisse – Urs Rohner citoval svoje skúsenosti s riadením majetku, ktoré sa pre európske banky stali oveľa väčším zameraním, keď sa snažili vyrovnať pokles investičného bankovníctva a vplyv záporných sadzieb.

Súvisiace: “Britský Bill Gates“ by mohol byť o krok bližšie k väzeniu v USA

Pod Thiamom spoločnosť Credit Suisse implementovala trojročnú snahu zamerať sa na správu aktív bohatých klientov, vykonať zmenšovanie investičného bankovníctva a reštrukturalizáciu aktivít na celosvetových trhoch. Analytici tvrdia, že banka musí urobiť viac, aby presunula svoje zdroje z investičného bankovníctva v New Yorku a Londýne, k správe majetku v Ázii.

Credit Suisse vo finančnom roku 2015 zaznamenala stratu 3 miliárd dolárov. Tieto straty sa v prvých rokoch zodpovednosti Thianiho znížili, predtým ako sa banka v roku 2018 vrátila k zisku. V piatok Rohner pripísal zisk Thiamovi, ktorý mu vrátil zisk a dostal banku „na veľmi solídny základ“.

Napriek tomu Credit Suisse aktuálne vedenie vrátila zasvätenému odborníkovi. Gottstein je v banke viac ako dve desaťročia a v priemysle pracuje viac ako 30 rokov. V banke Credit Suisse zodpovedá za švajčiarske podnikanie od roku 2015.

Vedúci nezávislý riaditeľ banky Severin Schwan v piatok vyhlásil, že Rohner tento výbor „počas tohto turbulentného obdobia chvályhodne“ viedol.

Schwan dodal: „Po starostlivých rokovaniach správna rada jednomyseľne uznala jeho činnosť, ako aj opätovne potvrdila svoju plnú podporu predsedovi, aby mohol dokončiť svoje funkčné obdobie do apríla 2021.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár