Katar-zdvojnasobuje-podiel-v-banke-Credit-Suisse

Qatar Investment Authority je druhým najväčším akcionárom Credit Suisse po tom, čo koncom minulého roka zdvojnásobil svoj podiel v tejto švajčiarskej banke, ktorá sa ocitla v ťažkostiach – ako vyplýva z podania Komisii pre cenné papiere a burzy USA.

QIA alebo katarský štátny investičný fond začal pôvodne investovať do banky Credit Suisse v čase finančnej krízy. Aktuálne vlastní 6,8 % akcií banky, ako sa uvádza v piatkovom podaní, čo je druhý podiel po 9,9 %, ktorý v priebehu minulého roka kúpila banka Saudskej Arábie – Saudi National Bank v rámci navýšenia kapitálu o objeme 4,2 miliardy dolárov, určenej na financovanie rozsiahlej strategickej reorganizácie.

Spolu s 3,15 % akcií, ktoré vlastní saudskoarabská rodinná firma Olayan Financing Company, je teraz približne pätina akcií spoločnosti vo vlastníctve investorov z Blízkeho východu, ako vyplýva z údajov spoločnosti Eikon.

Credit Suisse oznámi svoj zisk za štvrtý štvrťrok a celý rok 9. februára a už v súčasnosti predpokladá, že v dôsledku prebiehajúcej reštrukturalizácie dosiahne vo štvrtom štvrťroku stratu 1,5 miliardy švajčiarskych frankov (1,6 miliardy dolárov). Cieľom reštrukturalizácie je riešiť pretrvávajúce nedostatočné výsledky investičnej banky a sériu zlyhaní v oblasti rizík a dodržiavania predpisov.

Generálny riaditeľ Ulrich Koerner minulý týždeň na Svetovom ekonomickom fóre v Davose uviedol, že banka v transformácii napreduje a zaznamenala výrazné zníženie odlivu klientov.

Investície z Blízkeho východu prichádzajú v čase, keď významné americké investičné firmy Harris Associates a Artisan Partners svoje podiely v Credit Suisse predávajú. Spoločnosť Harris zostáva tretím najväčším akcionárom s podielom 5 %, ale za posledný rok svoj podiel výrazne znížila, zatiaľ čo Artisan svoju pozíciu kompletne odpredala.

“Konečný obrat”

Začiatkom tohto mesiaca analytici z Deutsche Bank obnovili svoje investičné odporúčanie na akcie banky Credit Suisse s ratingom “držať”, pričom uviedla, že aktualizácia stratégie oznámená v októbri a následná emisia cenných papierov v decembri boli začiatkom “konečného obratu skupiny smerom k stabilnejším podnikom s vyšším rastom, vyššou návratnosťou a vyšším príjmom”.

Benjamin Goy, vedúci tímu európskych analytikov v Deutsche Bank, uviedol: “Hoci podľa nášho názoru boli oznámené strategicky zväčša správne opatrenia, realizácia transformácie skupiny si vyžaduje čas na zníženie nákladov, opätovné získanie prevádzkovej dynamiky, ako aj zníženie nákladov na financovanie komplexnosti. Preto očakávame utlmenú ziskovosť, nižšiu ako jej potenciál, kľudne aj do roku 2025.”

Ocenenie banky Credit Suisse ako také podľa neho “nie je v dohľadnej dobe lacné na základe ziskov”.

“Viac umenie ako veda“

Ústredným bodom novej stratégie Credit Suisse je vyčlenenie jej investičnej banky, čím vznikne CS First Boston, na čele ktorej bude stáť bývalý člen predstavenstva Credit Suisse – Michael Klein.

V poznámke zo začiatku tohto mesiaca Barclays – Amit Goel, vedúci oddelenia akciového výskumu európskych bánk, charakterizoval odhady zisku Credit Suisse “viac umenie ako vedu”, pričom argumentoval tým, že podrobnosti o prínose oddelenia výsledkov z vyčleňovaných divízií sú stále obmedzené.

Nakoniec dodal: “V prípade 4Q 2022 sa zameriame na to, čo je príčinou strát (bolo pre nás dosť ťažké dostať sa k informáciám o cca 1,1 mld. švajčiarskych frankov vo forme základných strát zo spomínaného štvrťroka), dokonca aj tomu či existujú nejaké známky stabilizácie v podnikaní a či je k dispozícii viac podrobností o reštrukturalizácii.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár