Banka-Credit-Suisse-musela-ziskat-$2-miliardy-kvoli-skandalom

Banka Credit Suisse Group musela získať 2 miliardy dolárov od investorov a pristupuje k obmedzeniu divízie hedžových fondov, keďže sa nachádza uprostred strát spoločnosti hedžového fondu Archegos Capital Management, keď sa generálny riaditeľ Thomas Gottstein snaží dostať banku z jedného z najbúrlivejších období v nedávnej histórií.

Credit Suisse, ktorá opustila zhruba 97% svojej expozície voči spoločnosti Archegos, očakáva v druhom štvrťroku súvisiacu stratu vo výške 600 miliónov frankov (654 miliónov dolárov), čím sa celkový zásah z kolapsu zvýši na zhruba 5,5 miliardy dolárov. V reakcii na to znižuje zhruba tretinu svojej expozície v oblasti zabezpečovania obchodov pre klientov hedžových fondov a zároveň posilňuje kapitál predajom dlhopisov konvertibilných na akcie.

Gottstein bojuje o záchranu svojho krátkeho funkčného obdobia vo funkcii výkonného riaditeľa po tom, čo Credit Suisse zasiahol úpadok rodinnej kancelárie amerického investora Billa Hwanga – Archegos, omnoho viac ako ktoréhokoľvek iného konkurenta.

Načasovanie tohto “výbuchu“ nemohlo byť horšie, keďže to bolo len pár týždňov po tom, čo sa Credit Suisse ocitla uprostred škandálu s firmou Greensill Capital, keď bola nútená pozastaviť investovanie do fondov. Pri snahe o upokojenie investorov poškodených stratami tak teraz čelí aj novej výzve v oblasti presadzovania práva, ktorú vo štvrtok oznámil švajčiarsky regulačný orgán Finma.

Dvojnásobný škandál vymazal jej ročný zisk a ponechal Gottsteina bojovať, aby budúcemu predsedovi Antoniovi Hortovi-Osoriovi demonštroval, že má správnu vôľu previesť banku prostredníctvom volatility, ktorá vystavila investorov stratám a spochybňovania jeho stratégie a kontroly. Generálny riaditeľ zaujal pozíciu pred viac ako rokom a narazil na ďalšie zásahy predtým, ako škandál Greensill prepukol, čo malo byť novou érou pokoja.

Tieto dva škandály ponechali generálneho riaditeľa na mieste, zatiaľ čo mnohí kedysi silní členovia jeho správnej rady museli odísť. Preč je vedúci predstaviteľ investičného bankovníctva Brian Chin a generálna riaditeľka pre riziká Lara Warnerová spolu s množstvom ďalších vyšších riadiacich pracovníkov vrátane šéfa obchodovania akcií – Paula Galietta a vedúceho hlavných maklérskych obchodov. Šéfa správy majetku Erica Varvela v tejto funkcii tiež nahrádza bývalý veterán UBS Group – Ulrich Koerner.

Banka taktiež pozastavila spätný odkup akcií a znížila dividendy.

Spoločnosť Credit Suisse v obchodovaní v Zürichu po vyjadreniach poklesla až o 6,9%, čím sa tohtoročné straty zvýšili na približne 23%.

Gottstein v rozhovore pre agentúru Bloomberg uviedol, že banka plánuje znížiť riziko v investičnej divízií banky, vrátane zníženia finančnej páky v objeme okolo 35 miliárd dolárov v hlavnej sprostredkovateľskej jednotke – ktorá poskytuje služby svojim klientom v oblasti hedžových fondoch. To predstavuje zhruba tretinu jej celkovej expozície.

Analytici banky JPMorgan Chase & Co. v poznámke pre investorov, napísali: „Aj keď sa predovšetkým riešil kapitál, stále zostávajú otázky týkajúce sa stratégie a riadenia rizík,“ … “Kapitál bol jednoznačne hlavným zameraním.”

Banka uviedla, že konvertibilné dlhopisy boli predané hlavným akcionárom, inštitucionálnym investorom a jednotlivcom s vysokým čistým imaním, čo pomôže priblížiť pomer CET1 (kľúčovú metriku kapitálu) k cieľu 13%. Na konci prvého štvrťroka tento podiel klesol na 12,2%.

Okrem exekučného konania spoločnosť Credit Suisse uviedla, že švajčiarsky regulačný orgán jej oznámil, aby držala viac kapitálu na ochranu pred stratami, konzervatívnejším pohľadom na svoje riziko. Banka zvýšila svoje aktíva vážené podľa rizika voči spoločnostiam Archegos aj Greensill. Zatiaľ čo k navýšeniu kapitálu došlo potom, čo Finma zvýšila kapitálové požiadavky banky, Gottstein uviedol, že toto rozhodnutie je ich vlastné.

Súvisiace: Hedžový fond spôsobil na Wall Street rozsiahly chaos

Gottstein na výzvu analytikov, uviedol: “Toto nebolo reakciou na akúkoľvek požiadavku regulátora Finma alebo iného regulačného orgánu,” … „Bol to náš proaktívny názor, že sme sa spolu s predstavenstvom rozhodli vydať tieto dva postoje, čo nám skutočne pomôže aj proti možnému oslabeniu trhu v nasledujúcich mesiacoch.“

Debakel Greensill tiež zďaleka neskončil. Credit Suisse doposiaľ vrátila zhruba polovicu z 10 miliárd dolárov z peňazí investorov, ktoré držali fondy v čase ich ukončeniu činností. Zatiaľ čo banka uviedla fondy na trh ako jednu z najbezpečnejších investícií, ktoré ponúkla, investori zostávajú pri likvidácii aktív v očakávaní vysokých strát.

Gottstein ďalej poznamenal: “Máme pozitívne očakávania pre veľkú časť zostávajúcich pozícií,” … “Existujú tri ďalšie odlišné pozície, ktoré budeme prepracovávať v nasledujúcich mesiacoch a štvrťrokoch.” Neplánujeme nijakú formu zapojenia. Veľmi jasne sa zameriavame na spätné získanie peňazí našim investorom.“

Podľa analytikov spoločnosti JPMorgan Kiana Abouhosseina a Amita Ranjana by dopad na spoločnosť Credit Suisse od spoločností Archegos a Greensill mohol dosiahnuť hodnotu až 8,7 miliárd dolárov.

Hlavné body výsledkov banka v rámci prvého štvrťroka:

  • Zisk pred zdanením: 523 miliónov frankov oproti odhadu 442 miliónov
  • Pomer CET1: 12,2% oproti odhadu 12,1%
  • Rezervy na úverové straty: 4,4 miliárd frankov
  • Čisté príjmy: 7,6 miliárd frankov

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár