Problemy-bank-uz-aj-v-Europe

V dnešnom dni, kedy sa zdalo, že panika okolo amerického bankového systému ustupuje, prišiel z Európy nový nával obáv.

Akcie banky Credit Suisse sa v Zürichu prepadli o viac ako 30 % po tom, ako sa najväčší akcionár banky rozhodol nezvýšiť svoje financovanie, čo so sebou stiahlo aj akcie ďalších európskych bánk. To dokonca prinútilo generálneho riaditeľa švajčiarskej banky poskytnúť nové záruky ohľadom jej finančnej sily.

Záujem regulačných orgánov a politikov

Na znak toho, že regulačné orgány sledujú vývoj, predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) kontaktovali veriteľov, nad ktorými vykonáva dohľad, aby sa pýtali na finančné expozície voči Credit Suisse, ako pre agentúru Reuters uviedol zdroj oboznámený so záležitosťou, čím potvrdil správu denníka Wall Street Journal.

Pokles trhovej hodnoty Credit Suisse medzitým podnietil aj kroky politikov, pričom francúzska premiérka Elisabeth Borneová uviedla, že minister financií Bruno Le Maire bude v najbližších hodinách hovoriť so svojím švajčiarskym kolegom.

Borneová vo francúzskom Senáte uviedla: “Situáciou banky Credit Suisse sa musia zaoberať švajčiarske orgány.”

Centrálna banka Švajčiarska pokles akcií banky Credit Suisse odmietla komentovať.

Credit Suisse v utorok zverejnila svoju výročnú správu za rok 2022, v ktorej uviedla, že identifikovala “závažné nedostatky” v kontrole finančného výkazníctva a zatiaľ sa jej nepodarilo zastaviť odliv klientov.

Druhá najväčšia banka Švajčiarska vo štvrtom štvrťroku zaznamenala odliv klientov vo výške viac ako 110 miliárd švajčiarskych frankov (120 miliárd dolárov).

Analytici spoločnosti Exane uviedli, že za “najpravdepodobnejší scenár”, ktorému Credit Suisse čelí, považujú záchranu zo strany Centrálnej banky Švajčiarska a finančného regulátora Finma, prípadne spolu s jednou alebo viacerými ďalšími bankami.

Americké akcie tak po utorňajšom silnom raste otvorili obchodovanie v prudkých stratách.

Prečo obchodníci vidia súvislosť medzi otrasmi v Credit Suisse a krachom dvoch amerických bánk v priebehu minulého týždňa?

Predstavuje to najmä psychologický problém. Veľkí európski veritelia, ako napríklad Credit Suisse, mali len malú expozíciu voči dvom spomínaným regionálnym bankám – Silicon Valley Bank alebo Signature, ktoré v priebehu minulého týždňa museli prevziať federálne bankové úrady.

Credit Suisse čelí nesúvisiacim problémom, ktoré sa zhodou okolností vystupňovali v rovnakom čase, čím sa obavy o bankový sektor na oboch stranách Atlantiku ešte znásobili.

Podľa Boockvara je “celosvetová banková psychológia” už v súčasnosti veľmi krehká.

Investorov po celom svete poriadne rozrušil krach bánk Silicon Valley a Signature, takže bankový sektor je mimoriadne zraniteľný voči akýmkoľvek náznakom problémov.

Wall Street zažil prepad akcií regionálnych bánk aj po tom, ako vláda v nedeľu večer oznámila záchranný plán, keďže sa obávala, že kríza sa rozšíri aj na podobne situovaných stredne veľkých veriteľov. V utorok sa však zdalo, že investori sú spokojní a že žiadne ďalšie banky nebude potrebné zachraňovať, a akcie tak rástli.

Ukázalo sa však, že eufória je krehká vzhľadom na nové obavy ohľadom banky Credit Suisse, ktorá bola kedysi považovaná za veľkého hráča na Wall Street, ktorý sa pod regulačným a finančným tlakom naozaj rozkolísaval. Klienti si vlani z Credit Suisse stiahli rozsiahle miliardy, čo prispelo k najväčšej ročnej strate banky od finančnej krízy v roku 2008. Jej akcie za posledných 12 mesiacov prepadli o takmer 78 %.

Súvisiace:
SVB: Finančník Bill Ackman očakáva krach ďalších bánk
Investor, ktorý predpovedal krach banky Lehman, predpovedá ďalšie veľké zlyhanie banky USA

Stručne povedané, krach banky Silicon Valley Bank nespôsobil, že Credit Suisse sa “potkla“, ale dostal túto banku v ťažkostiach pod ešte intenzívnejší drobnohľad.

Európske a americké banky zároveň čelia podobnému makroekonomickému prostrediu, za účasti náhleho zvýšenia sadzieb po rokoch veľmi nízkych (a dokonca záporných) úrokových sadzieb, ktoré znížili hodnotu niektorých ich podkladových aktív.

Peter Boockvar, investičný riaditeľ spoločnosti Bleakley Financial Group, uviedol: “Credit Suisse je už roky pomaly sa pohybujúcou autonehodou,” … “Teraz sa však dnešná správa samozrejme odohráva vo víre SVB.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár