Exxon Mobil a Chevron priznali rozsiahle straty.

Exxon Mobil a Chevron priznali rozsiahle straty.

Akcie spoločností Exxon a Chevron boli na začiatku piatkového obchodovania po oznámení výsledkov v stratách. Vo štvrtok patrili obe akcie k najväčším porazeným v americkom akciovom indexe lídrov sektorov, známom ako Dow Jones.

Koronavírusová kríza v roku 2020 úplné dopyt po rope roziahlo utlmila. Spoločnosť Exxon Mobil prišla o 1,1 miliardy dolárov, čo predstavuje druhú priamu štvrťročnú stratu spoločnosti, zatiaľ čo Chevron vykázal stratu na hodnote 8,3 miliardy dolárov.

Ceny ropy sa v tomto roku prepadli o viac ako 25% a dokonca krátko klesli pod hodnotu 0 dolárov. Hodnota ropy sa však v poslednom čase opäť zvýšila a aktuálne sa pohybuje okolo 40 dolárov za barel.

Napriek tomu generálni riaditelia oboch energetických gigantov nezneli príliš optimisticky, s ohľadom na výhľad v budúcnosti.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Chevron, Michael Wirth poznamenal: „Posledných niekoľko mesiacov sme čelili jedinečným výzvam,“ … „Hospodársky vplyv reakcie na Covid-19 významne znížil dopyt po našich výrobkoch a znížil ceny komodít.“

Chevron vo svojom vyhlásení dodala, že „zatiaľ čo ceny situácia okolo dopytu a cienkomodít vykazujú známky oživenia, nie sú späť na úrovni pred pandémiou“ a výsledky v treťom štvrťroku pravdepodobne zostanú „v poklese“.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Exxon – Darren Woods uviedol, že „celosvetová pandémia a podmienky okolo nadbytku významne ovplyvnili naše finančné výsledky v druhom štvrťroku s nižšími cenami, maržami a objemami okolo predajov“.

Spoločnosť v dôsledku toho znížila krátkodobé výdavky, ako poznamenal Woods s tým, že „spoločnosť identifikovala významný potenciál pre ďalšie zníženia“, ktoré predstavia neskôr.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár