Ropa_pomohla_Norsku_vybudovat_fond_hodnote_1_biliona_aktualne_sa_od_nej_odklana

Obrovský štátny investičný fond Nórska sa snaží odpredať akciové spoločnosti z oblasti ropy a plynu.

Nórska vláda na konci tohto týždňa oznámila, že fond, ktorý má hodnotu okolo 1 bilióna dolárov, postupne ukončí svoje investície v prieskumných a produkčných skupín z týchto oblastí, vrátane spoločností Chesapeake Energy a čínskej CNOOC.

Budú však pokračovať v investovaní do ropných spoločností, ktoré rozvíjajú rozsiahle divízie v oblasti obnoviteľnej energie, ako sú BP a Shell.

Nórsky minister financií Siv Jensen vo vyhlásení uviedol, že cieľom odpredaja je “znížiť zraniteľnosť nášho spoločného bohatstva s ohľadom na trvalý pokles cien ropy.”

Fond v súčasnosti má do akcií týchto spoločností zainvestovaných približne 66 miliárd norských korún (7,5 miliardy dolárov). Jedná sa zhruba o 1,2% podiel spomedzi akciových spoločností.

Nórsko je hlavným producentom ropy a na financovanie dôchodkov a iných vládnych výdavkov v posledných dvoch desaťročiach využíval výnosy z tohto energetického fondu suverénneho majetku.

Vláda uviedla, že rozhodnutie o odpredaji sa uskutočnilo z finančných dôvodov a nezohľadňovalo jeho názory na cenu ropy alebo udržateľnosť ropného sektora.

Uznala však, že zmena klímy je pre fond dôležitým rizikovým faktorom a ďalej poznamenala, že požiada manažérov fondu, aby preverili spôsob, akým zvládajú klimatické riziká.

Dôležitejšie ako uhlie

Analytici uviedli, že tento krok predstavuje dôležitým míľnik.

Mark Campanale, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Carbon Tracker – organizácie skúmajúcej dopad zmeny klímy na investície, poznamenal: “Dnešné rozhodnutie ropného fondu je ešte dôležitejšie ako keď sa rozhodli vykonať odpredaj akciových spoločností z oblasti uhlia v roku 2015.”

“Ukazuje sa, že zatiaľ čo fond bol pôvodne založený na príjmoch z ropy a zemného plynu, ministerstvo financií chápe, že budúcnosť patrí tým, ktorí z fosílnych palív vykonali presu.”

Manažéri fondu najskôr zvažovali odpredaj akciových spoločností z oblasti ropy a zemného plynu v roku 2017 po tom, čo financie krajiny utrpeli straty z poklesu cien ropy.

Odborná komisia neskôr odporúčala, aby fond tieto investície ponechal.

Posledné vyhlásenie však znamená, že fond už nebude investovať do firiem, ktoré sú klasifikované indexovým poskytovateľom FTSE Russell ako energetické “prieskumné a produkčné spoločnosti”. Nórska vláda na začiatku vydala zoznam 134 akcií, ktoré týmto rozhodnutím boli ovplyvnené. Ale neskôr v priebehu dňa publikovala revidovaný zoznam, ktorý zahŕňal až 150 spoločností.

Vláda ďalej uviedla, že bude naďalej investovať do ropných činností na nórskom kontinentálnom šelfe a nemá v úmysle vykonať odpredať akcií v národnej energetickej spoločnosti – Equinor.

Súvisiace:
Najväčší štátny investičný fond sveta má hodnotu $1 bilión
BP chce prepojiť bonusy 36 000 zamestnancov s klimatickými cieľmi

Ministerka financií Nórska uviedla, že fond bude aj naďalej investovať do veľkých integrovaných ropných spoločností.

Jensen ďalej poznamenal: “Predpokladá sa, že rast kótovaných firiem z oblasti obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí povedie spoločnosti, k tomu, aby sa naplno vrhli do oblasti obnoviteľnej energie.”

Podľa výročnej správy fondu má celkovo do energetického sektora investovaných približne 36 miliárd dolárov.

Akciové spoločnosti tvoria zhruba dve tretiny investícií fondu. Vlastní akcie 9 000 spoločností a medzi najväčšie investície patria spoločnosti Microsoft, Apple a Alphabet, ktorá je materskou skupinou spoločnosti Google.

Cez 30% finančných prostriedkov je investovaných do dlhopisov a okolo 3% v sektore nehnuteľností. Fond vlastní nehnuteľnosti na prestížnych adresách v mestách vrátane Londýna, Paríža a San Franciska.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár