Viete čo sa hovorí, ak dlžíte banke 1000 dolárov, je to váš problém. Ale ak dlžíte banke milión dolárov, je to problém banky.

Teraz premenťe tento milión na miliardy a banku vymenťe za tisícky investorov, aspoň jeden veľmi silný suverénny fond a celú krajinu.

Dajte si toto celé dokopy a dostanete situáciu do akej sa dostal bývalý brazílsky magnát Eike Batista.

( Súvisiace: Bývalý svetový 8. najbohatší muž stratil 34,5 miliardy dolárov )

Po tom, čo stratil v minulom roku 2 milióny dolárov denne a doslova sa mu pred očami vyparilo 37-miliardové bohatstvo a po tom ako zbankrotovala jeho vlajková ľoď, ťažobná spoločnosť OGX(so svojou sesterskou firmou OSX, ktorá ju bude s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovať), predaji mnohých jeho aktív- kontrolné podiely v spoločnostiach, ktoré vybudoval si Eike Batista stále pýta peniaze od investorov, aby mohol prebudovať svoje impérium.
A oni mu ich dávajú.

Bloomberg vyhlasuje, že veritelia OGX odsúhlasili Batistovi 200 miliónov dolárov, takže môže pokračovať vo vytváraní ropných polí, teda práve tam, kde začali jeho problémy. Minulý rok začalo byť jasné, že jeho polia navyprodukujú očakávané množstvo ropy. Batistove akcie klesli o 90%. Akcionári ako PIMCO, nedostali zaplatené v októbri. OGX zbankrotoval.

Dokonca predtým ako bol OGX oficiálne v diere, Batista si pýtal od veriteľov 250 miliónov dolárov, aby udržal spoločnosť nad vodou v apríli. Teraz tie peniaze dostal a môže ich použiť na vybudovanie vrtných veží na Tubarao  Martelo, ktorý môže obsahovať až 108,5 miliónov barelov ropy.

( Súvisiace: Miliardári začínajú rok 2014 o pol bilióna dolárov bohatší: Najväčší víťazi a porazení )

Takže Batista má tie peniaze a taktiež dosiahol malú uľavu u veriteľov.

Mubadala, veľký fond z AbuDhabi akceptoval 25%-ný haircut z Batistoveho dlhu a ich pohľadávka sa scrvkla z 2,3 miliardy dolárov na 1,6 alebo 1,7 miliardy.

V roku 2012 fond uzavrel zmluvu s Batistom na 2 miliardy dolárov, ktorej detaily sú dosiaľ neznáme.

Zatiaľ rovnako ako sa darí Batistovi, darí sa aj Brazílii. Šesť spoločností bývalého miliardára- OGX, MPX, LLX, MMX, OSX a CCX, ktoré spolu vystupujú pod značkou EBX kedysi valcovali na brazílskej burze Ibovespa.

Aj keď k 1. augustu týchto 6 spoločností stratilo 9,7 miliardy dolárov v roku 2013. Všetkých 300 verejne obchodovaných spoločností v Brazílii stratilo 203 miliárd dolárov za rovnaké obdobie.

Tri Batistove spoločnosti OGX, LLX  a MMX boli medzi desiatimi najväčšími lúzermi na burze Ibovespa v Sao Paolo.

( Súvisiace: 8 významných ľudí, ktorí v roku 2013 prešli veľkým prepadom )

A MMX spoločnosť zaoberajúca sa ťažbou železnej rudy, sa podieľala na najnovšej malátnosti Ibovespi. Nedávny pokles bol najväčší s pomedzi všetkých búrz na svete. Jej strata bola vyvolaná potápajúcimi akciami Petrobrasu, brazílskej štátnej ropnej spoločnosti a tržbami MMX, ktoré znamenali vyššie straty ako predpokladali analytici.

Takže nie je to len Batista, kto dúfa, že peňažné injekcie oživia jeho impérium, ale aj sama Brazília.

Preložil: Ivan Schwandtner

Zdroj: Newsxs, WSJ

Facebook komentár