Príbeh spoločnosti Exxon.

Príbeh spoločnosti Exxon.

Po celé desaťročia predstavovala spoločnosť ExxonMobil nezastaviteľný stroj. Zarábala peniaze, tieto peniaze dokonca múdro míňala a akcionárov bohato odmeňovala.

V roku 2013 bola skupina Exxon najcennejšou spoločnosťou na planéte. Jej trhová hodnota sa v polovici roka 2014 dostala na úroveň 446 miliárd dolárov, pričom ceny ropy sa vtedy obchodovali nad hodnotou 100 dolárov za barel.

Avšak Exxon sa v súčasnosti dostal do výrazného tieňa svojej minulosti.

Na tento vývoj mala negatívny vplyv séria strategických rozhodnutí, od stávok na zemný plyn na vrchole trhu až po neskorý rozmach v rámci amerického bridlicového boomu.

Spoločnosť Exxon dokonca v súčasnosti prvýkrát za desaťročia vykázala stratu. Jej dlhoročné skúsenosti so zvyšovaním dividend sú na pochybách. Exxon je dieťaťom priemyslu fosílnych palív, čo je negatívom najmä v čase hlbokého znepokojenia z klimatickej krízy. Trhová hodnota spoločnosti sa od vrcholu “rozpadla“ až o ohromujúcimi 267 miliárd dolárov.

Najnovšie poníženie pre Exxon

Je ním odstránenie z exkluzívneho akciového indexu Dow Jones, ktorého bol súčasťou už 92 rokov. Pochopiteľne, vzhľadom na výkyvy v modernej ekonomike a na akciovom trhu bude Exxon nahradený technologickou spoločnosťou: Salesforce. A Chevron, ktorá je úspešnejšou spoločnosť v neskorších rokoch ako Exxon, je v súčasnosti jedinou ropnou spoločnosťou v indexe Dow Jones.

Stewart Glickman, analytik pre oblasť energií v spoločnosti CFRA Research poznamenal: „Dokonca sa jedná sa o symbolický počin,“ … „Je to uznanie, že ropný sektor pred sebou nemá príliš sľubnú budúcnosť.“

Ropný sektor tvoril 16% všeobecného akciového indexu S&P 500 v roku 2008, keď ceny ropy prudko stúpli nad 140 dolárov za barel. Tento energetický priemysel aktuálne v indexe S&P 500 tvorí len 2,5% podiel.

Aktuálny posun odzrkadľuje transformáciu amerického hospodárstva v prospech technológií a presun dynamiky na trhu práve týmto smerom. Nie je žiadnym tajomstvom, že počas pandémie prosperuje mnoho technologických spoločností, vrátane firiem Amazon, Apple a Zoom.

Naopak, ropné spoločnosti boli zasiahnuté prudkým poklesom cien, ktoré sa prvýkrát v histórií vôbec dostali do negatívneho územia, ale rozsiahly vplyv má aj pokles dopytu.

Pochybnosti o platbe dividend od firmy Exxon

Avšak otrasy v indexe Dow Jones nie sú len o všeobecných problémoch ropného priemyslu. Konkrétne ide o obavy v Exxone.

Keď sa americké akcie 23. marca znížili, Exxon sa obchodoval na najslabšej úrovni za takmer 18 rokov. Aj keď sa spoločnosť Exxon od tej doby spolu so širším trhom navýšila svoju hodnotu, tento rok zostáva vo viac ako 40% prepade. Naopak, Chevron sa nachádza v strate len 28%.

Odráža to v tomto turbulentnom období väčšiu dôveru v schopnosť spoločnosti Chevron zarobiť peniaze a vyššiu istotu ohľadom zabezpečenia výplat okolo dividend.

Jason Gammel, analytik pre oblasť energií v investičnej spoločnosti Jefferies poznamenal: „Spoločnosť Chevron je vo svojej súvahe konzervatívnejšia. Udržala ju omnoho čistejšiu.“

Vo firme Exxon hrdo zvýšili svoju dividendu 37 po sebe nasledujúcich rokov, čím sa spoločnosť stala členom skupiny aristokratov pre dividendy. Analytici však uviedli, že táto séria je pre súčasnosť ohrozená.

V priebehu posledného roka sa spoločnosť Exxon spoliehala na predaj a pôžičky okolo aktív, aby pokryla 64% výplatu dividend. Podľa Inštitútu pre energetickú ekonómiu a finančnú analýzu to je výrazne nad 10-ročným priemerom spoločnosti, ktorý je na hodnote 30%.

Glickman zo spoločnosti CFRA dodal: „Z historického hľadiska bol Exxon pravdepodobne najúčinnejšou spoločnosťou v ropnom a plynárenskom priestore. Dividenda, ktorá bola pre nich veľmi dobre zvládnuteľná, keď boli peňažné toky silnejšie, sa však v súčasnosti stala príliš veľkým bremenom.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár