Akcie spoločnosti Exxon Mobile dosahujú rozsiahle zisky.

Akcie spoločnosti Exxon Mobile dosahujú rozsiahle zisky.

V stredu akcie spoločnosti Exxon Mobil vyleteli na svoje prvé nové rekordné maximum za osem rokov a aktuálne sa pohybujú na cene okolo 104 dolárov, čím len počas roka 2022 dosahujú zisk na úrovni 64 %.

Akcie ropného gigantu dramaticky stúpli, keďže podobné spoločnosti v celom sektore zbierali obrovské zisky pri závratne vysokých cenách energetických surovín, ktoré ešte viac podporila vojna Ruska na Ukrajine. Exxon vykázal v prvom štvrťroku 2022 zisk na hodnote 5,48 miliardy dolárov.

Dow Jones Industrial Average však pred takmer dvoma rokmi stiahol akcie skupiny Exxon zo svojho indexu a vymenil ho za akcie spoločnosti Salesforce. Bola to súčasť významnej zmeny indexu, pri ktorej tiež Amgen nahradil spoločnosť Pfizer a Honeywell nahradil firmu Raytheon Technologies.

Súvisiace: 3 dôvody, prečo vysoké ceny ropy budú trvalé

V tom čase spoločnosť S&P Dow Jones Indices uviedla, že tieto kroky mali „pomôcť diverzifikovať index odstránením prekrývania medzi spoločnosťami podobného rozsahu a pridaním nových typov podnikov, ktoré lepšie odrážajú stav ekonomiky USA“.

Avšak od obchodného dňa predtým, ako zmeny nadobudli účinnosť 31. augusta 2020, akcie spoločnosti Exxon stúpli o 156 %, zatiaľ čo akcie firmy Salesforce klesli o 30 %.

Graf: Vývoj akcií spoločností Exxon Mobile
Akcie-Exxon-po-vyradeni-z-indexu-vyleteli-o-viac-ako-150-%-na-rekordne-maximum-1-graf

Ak by index Dow Jones Industrial Average preskočil svoju zmenu z roku 2020, index by odvtedy prekonal svoju súčasnú výkonnosť približne o 5,6 % a približne o 1,6 % v tomto roku (podľa údajov spoločnosti Yahoo Finance).

V tom čase sa ceny ropy stále zotavovali z pandemického šoku, ktorý nakrátko poslal ropu do záporného pásma. Technologické akcie ako je firma Salesforce medzitým rástli na vysoké úrovne, keďže trend práce z domu zvyšoval dopyt po softvéri, ktorý napomáhal práci na diaľku.

Tieto trendy sa však obrátili, odkedy boli zrušené obmedzenia pohybu z dôvodu koronavírusu a spotrebitelia sa začali vracať k predpandemickým návykom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár