Aj najbohatší investor sveta zarába na ziskoch ropného sektora.

Aj najbohatší investor sveta zarába na ziskoch ropného sektora.

Investičná skupina Berkshire Hathaway počas prvého štvrťroka výrazne zvýšila svoju stávku na spoločnosť Chevron, vďaka čomu sa energetické akcie konglomerátu stali štvrtým najväčším akciovým podielom konglomerátu.

Ako ukázalo dnešné podanie spoločnosti ohľadom výsledkov v prvom štvrťroku, investícia do Chevronu „Veštca z Omahy“ mala na konci marca hodnotu 25,9 miliardy dolárov, čo je veľký nárast z jej hodnoty 4,5 miliardy dolárov na konci roka 2021.

Akcie spoločnosti Chevron v tomto roku vzrástli o viac ako 30% v dôsledku rastúcich cien ropy, ale pozícia Berkshire sa v dôsledku Buffettovho nákupu päťnásobne zvýšila.

Warren-Buffett-vyrazne-zvysuje-stavku-na-Chevron-graf

Sektor energetiky bol v priebehu tohto roka výnimočným víťazom, keďže v rámci indexu S&P 500 zarobil investorom až 35 %, v porovnaní s 13 % stratou širšieho benchmarku k dnešnému dňu.

Mnohé ropné a plynárenské spoločnosti sú taktiež dobrými zdrojmi príjmov a ponúkajú atraktívne dividendy. Energetický sektor vynáša 4,7 % v porovnaní s 1,5 % dividendovým výnosom firiem v rámci celého indexu S&P 500. Chevron vypláca 3,6% dividendu.

Chevron nie je jedinou energetickou akciovou spoločnosťou, ktorú má Buffett rád. Minulý mesiac investor v rámci dodatočných investícií kúpil kmeňové akcie skupiny Occidental Petroleum v hodnote 7 miliárd dolárov.

James Shanahan, analytik firmy Edward Jones so zameraním na skupinu Berkshire, poznamenal: „Spolu s preferovanými akciami o objeme 10 miliárd dolárov vo firme Occidental je teraz stávka Berkshire na ropný sektor v hodnote viac ako 40 miliárd dolárov.“

Najväčšou pozíciou Berkshire je však stále technologický gigant Apple s objemom 159 miliárd dolárov (na konci prvého štvrťroka). Bank of America a American Express boli ďalšie dva veľké podiely v hodnote 42,6 miliardy dolárov a 28,4 miliardy dolárov.

Súvisiace: Banky USA zarábajú veľké peniaze na dlhu Ruska

Významná stávka na Chevron môže naznačovať, že Berkshire nezíska Occidental napriek nedávnemu navýšeniu, čo sa týka vlastníctva.

Cole Smead, prezident a portfólio manažér v Smead Capital Management, uviedol: „Hovorí sa, že energetický sektor je pre Warrena najatraktívnejším miestom na trhu a že si skupinu Occidental nevezme do súkromného vlastníctva.“

Warren Buffett prvýkrát kúpil Chevron v treťom štvrťroku 2020. Na základe pohybov cien akcií v apríli sa Chevron mohol posunúť na tretiu najväčšiu pozíciu nad American Express v závislosti od toho, či Buffett v priebehu mesiaca kúpil alebo predal nejaké akcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár