Cina_vlastni_obchodnu_vojnovu_zbran_v_hodnote_$1_biliona_Pouzije_ju

V obchodnej vojne medzi USA a Čínou dochádza už týždeň k rozsiahlej eskalácií napätia. Peking vykonal devalváciu čínskej meny po tom, čo Trumpova administratíva pohrozila, že príde so zavedením taríf takmer na kompletný čínsky vývoz. Spojené štáty následne označili Čínu za „manipulátora meny“, čím prehĺbili rozpory.

Tieto výmeny globálnymi trhmi otriasli a ohrozili výkon globálnej ekonomiky. Avšak ďalšie hádky sú na ceste.

Čína vyhlásila, že v prípade potreby je pripravená bojovať. V rukách však drží jednu veľmi silnú zbraň: predstavuje najväčšieho veriteľa americkej vlády.

Teoreticky by Peking mohol vyvolať paniku na trhoch s dlhopismi tým, že obmedzi svoje pozície štátnych dlhopisov USA, ktoré dosahujú hodnotu 1,1 bilióna dolárov.

Uvoľnením záplavy amerických štátnych dlhopisov by sa cena zrútila, následne by výnosy (alebo úrokové sadzby) prudko stúpli a spôsobili by raketový rast nákladov na americké pôžičky.

Súvisiace: Obchodná vojna: Môže zvýšiť cenu notebookov, odevov, obuvi a hračiek

Existujú však veľmi dobré dôvody, prečo Čína pravdepodobne túto spúšť nestlačí. Po prvé, nemusí to mať požadovaný účinok. Po druhé, by to mohlo nepriaznivo ovplyvniť jej vlastnú ekonomiku.

Brad Setser, ktorý je vedúcim členom Rady pre zahraničné vzťahy a bývalý ekonóm Štátnej pokladnice, poznamenal: „Pravdepodobne to nie je najúčinnejší dostupný nástroj.“

Nukleárna zbraň

Čína v posledných dňoch podnikla kroky na podporu juanu, čo signalizuje, že znehodnotenie malo slúžiť ako varovný signál. Prezident Donald Trump však môže zrealizovať zmiernenie tónov, keďže administratíva drží svoj plán na ďalšie obchodné rokovania, ktoré sú naplánované na mesiac september.

Jedná sa o nebezpečnú situáciu, ktorá dozrela k ďalšej eskalácií. Aktuálne je však vhodné mať aj obavy z držby amerických dlhopisov v Číne.

Ak by Čína skutočne chcela zasiahnuť USA, jednou z možností môže byť stratégia, kedy by mohla zničiť hodnotu amerických štátnych dlhopisov, že ich ponúkne trhu.

To by spôsobilo rast výnosov. A keďže výnosy štátnej pokladnice slúžia ako indikátor pre obchodné a spotrebiteľské úvery, firemný dlh, hypotéky a pôžičky na autá, prišlo by následne k zvýšeniu nákladov, čím by sa hospodársky rast USA pribrzdil. Zároveň pri šírení poplašných správ môže trpieť aj dolár.

Politické hádanky Číny

Podľa Michaela Hirsona, vedúceho predstaviteľa divízie so zameraním na Čínu, v poradenskej skupine Eurasia, takýto krok v skutočnosti prináša veľké riziká a nezodpovedá súčasnej stratégii Číny. Predtým pôsobil ako hlavný zástupca ministerstva financií USA v Pekingu.

Hirson ďalej poznamenal: „Jednoznačne sa nachádzame uprostred eskalácie,“ … „Avšak si myslím, že hlavnou motiváciou Pekingu v obchodnej vojne je skôr odolanie tlaku voči Donaldovi Trumpovi. Môžete si to predstaviť ako „odolnosť na prvom mieste.“”

V tomto ohľade by mohlo byť využitie štátnych dlhopisov Ministerstva financií USA kontraproduktívne. Ak Peking odštartuje paľbu na americké dlhopisy, bude to mať na svedomí vplyv na hodnotu svojich zvyšných podielov.

Je potrebné, aby mali dostatok finančných prostriedkov na svoju obranu. Odborníci sa domnievajú, že Čína sa v nadchádzajúcich mesiacoch pokúsi navrhnúť kontrolovaný pokles juanu, čo jej umožní zmierniť tlak na hospodárstvo bez toho, aby vyvolala odchod kapitálu z krajiny.

Ďalší odstrašujúci prostriedok: odpredaj amerických štátnych dlhopisov by podkopal tlak Číny na prilákanie zahraničných investícií, vrámci jej akciových a dlhopisových trhov.

Hirson ďalej uviedol: “Je potrebné, aby zahraničný prílev utlmoval ich menu počas vojny,” … „Ak Čína sa rozhodne využiť svoj vplyv na štátne dlhopisy, vyšle veľmi alarmujúcu správu globálnym investorom.“

Pochybný dosah

Je tu tiež otázka, či by odklon od amerických štátnych dlhopisov skutočne Spojené štáty zasiahne. Setser poznamenal, že je skeptický.

Ďalej uviedol: “V okamihu, keď začne mať veľký negatívny vplyv na USA, Fed pravdepodobne príde s reakciou.”

V správe z roku 2012 pre Kongres, Ministerstvo obrany zdôraznilo, že Federálny rezervný systém je „plne schopný“ kúpiť dlhopisy amerického ministerstva financií, ktoré Čína napumpuje na trh, aby zmiernil ekonomické dôsledky.

Súvisiace: 4 víťazi americko-čínskej obchodnej vojny

Okrem toho Čína má len málo alternatívnych oblastí, kde by vedela zaparkovať svoje zahraničné rezervy v hodnote 3,1 bilióna dolárov.

Možnosťou by mohli byť štátne dlhopisy Nemecka a Japonska, ale tie prinajlepšom ponúkajú nulovú návratnosť. Výnos 10 ročných štátnych dlhopisov USA na hodnote 1,63% vyzerá byť oveľa lepším ako 0,59% vo forme negatívneho výnosu, ekvivalentných nemeckých dlhopisov, ktoré v stredu dosiahli rekordné minimum. Reálne to znamená, že investori nemeckej vláde platia za privilégium jej požičať.

Hrozba obmedzenia amerických štátnych dlhopisov zostáva na stole. Ale pre Čínu to stále nepredstavuje veľmi príťažlivé možnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár