CME_spusti_obchodnu_platformu_zlata_inspirovanu_Bitcoinom

Už čoskoro, penzijné fondy a ďalší inštitucionálni obchodníci budú môcť nakupovať a predávať zlato na platforme, ktorá bola inšpirovaná digitálnou menou Bitcoin.

Americký burzový operátor CME Group len nedávno oznámil, že je v záverečnej fáze testovania platformy pre obchodovanie so spotovým zlatom, ktorá je založenou na priekopníckej technológií známej ako blockchain, ktorá zabezpečuje chod siete virtuálnej meny Bitcoin.

CME túto platformu buduje v spolupráci s britskou kráľovskou mincovňou, ktorá pomohla dodať zlato v hodnote 1 miliardy amerických dolárov, na základe ktorého budú v sieti vykonávané transakcie. Blockchain spoločnosti AlphaPoint a BitGo pomohli vyvinúť softvér a obchodnú platformu.

Podľa tlačovej správy od CME Group, AlphaPoint a BitGo by na základe očakávaní, platforma mala byť spustenou až v ďalších mesiacoch tohto roka.

Fyzické zlato na platforme bude zastúpené pomocou tokenov s názvom RMGs, čo je skrátený názov pre Royal Mint Gold. Táto platforma je prvou digitálnou platformou pre zlato, ktorá je zameranou na inštitucionálnych investorov a je taktiež prvou ktorá spolupracuje s vládnou organizáciou.

Súvisiace:
Prečo budete kvôli vládam potrebovať zlato?
Čínske banky experimentujú so systémom podobným mene Bitcoin

Obchodovanie zlata na spotovom trhu je náročným procesom, ktorý zahŕňa pohybujúce sa objemy lesklého kovu z miesta na miesto. Tento trh je taktiež vo veľkej miere roztriešteným, keďže jednotliví predajcovia voľne ponúkajú svoje vlastné ceny.

CME prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti – Comex je v Severnej Amerike najväčším obchodným miestom pre futures kontrakty so zameraním na zlato. Futures je záväzok (sľub) pre dodanie alebo získanie komodity, aktív alebo meny za stanovenú cenu, vo vzájomne dohodnutom dátume (v budúcnosti).

Ak by investori v súčasnej dobe chceli získať expozíciu na zlato, môžu buď vykonať nákup futures kontraktu alebo akcií fondu ktorý je obchodovaným na burze, ako SPDR Gold (symbol:GLD).

Pre tých, ktorí sú neboli oboznámení s konceptom blockchain. Jedná sa špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy uchovávajúcej neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú chránené proti neoprávnenému zásahu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár