Mnoho pozorovateľov si uvedomilo, že cena striebra začne skôr či neskôr dramaticky stúpať, keďže množstvo striebra na papieri mnoho krát prvyšuje množstvo fyzického striebra. Je pravdepodobné, že keď sa tento fakt aspoň čiastočne dostane k davom, hodnota striebra sa bude pohybovať oveľa vyššie.

Okrem toho, striebro historicky bolo skutočnými peniazmi, keď prišlo k náhrade za papierové meny. Vlády po celom svete si tak nemôžu dovoliť, aby cena striebra razantne rástla, čím by ľudia začali strácať dôveru vo svoje krajiny a ich papierové meny.

Manipulácia taktiež prispela k problémom na trhu fyzického striebra

Cena striebra bola držaná v šachu cez management ziskových, desaťročia trvajúcich, “krátkych” futures pozícií najväčších bankových hráčov na trhu. Títo údajne konajú ako zástupcovia správcov peňazí. Samozrejme, ak títo držitelia predávajúci striebro idú do straty, musia iba vytlačiť viac peňazí aby zaň zaplatili, pretože predajca futures kontraktov kontroluje, či sa fyzická dodávka uskotoční alebo nie.

Nižšie papierové ceny striebra im takisto umožňujú dostať lacné fyzické striebro od nič netušiacej verejnosti ktorá si typicky stále neuvedomuje manipulácie s trhom.

Chronické “uvoľňovanie” krátkych pozícií

Aj napriek tomu, že verejnosť a dokonca aj kontrolné orgány si uvedomujú toto ilegálne a manipulatúvne “uvoľňovanie” (z ang. unwind ) pozícií, stáva sa to čoraz viac tolerovaným. Možno je to viditeľná reakcia na pokračujúce a veľmi neúčinné CFTC  päť ročné vyšetrovanie manipulácie so striebrom.

Odhalenie, že J.P. Morgan Chase a Goldman Sachs v podstate odchádzajú z komodít tiež prichádza včas. Obe tieto banky sú členmi a primárnymi dílermi Americkej centrálnej banky- v súkromnom vlastníctve Federálnej rezervnej banky. JPM a Goldman v podstate konajú ako zásterka pre prítomnosť federálnej rezervnej banky na trhu, a preto sú jedno a to isté.

Keďže federálna rezervná banka nieje ani úplne federálna, ani úplne rezervná,ako by vyplývalo z jej názvu, jej nezávislosť je čoraz viac v ohrození ako potreba kupca posledného  vládneho dlhu  USA čoraz viac narastá. Teraz sa zdá takmer isté, že potreba podpory štátnej pokladnice bude 100%.akonáhle dlhopisový trh začne naozaj padať.

Faktory dopytu a fyzické zásoby striebra

Napriek tomu, čo ak veľkí hráči súhlasili pozrieť sa na to aj z opačnej strany a vlastne umožniť cene striebra stúpnuť ,pretože uznali jeho priemyselný nedostatok? Tento druh uvažovania znižuje riziko ich peňažnému systému nekrytých mien. Rast ceny by mohol byť koncipovaný buď jednoducho v dôsledku zvýšenia volatility, alebo možno viac negatívne zobrazený v médiách-ako špekulatívne riadený.

Prúd však nikdy neuznal stabilný investičný dopyt po striebre, a zdá sa, že vždy vydáva pochybné “prieskumy” ktoré označujú dopyt po minciach ako prebytkový. A čo viac, zdá sa , že bulliónové banky (investičné banky ktoré fungujú ako dodávatelia obrovských objemov zlata, zvyčajne v mincovej podobe) zúfalo potrebujú zlaté mince , keďže trh vykazuje náznaky progresívnych negatívnych zmien na ponúkaných hodnotách zlata. Negatívne hodnoty zlata sú pomerne vzácna udalosť, čo znamená ,že bullionové banky budú platiť fyzickým držiteľom zlata za prenájom ich zlata a tak sa nedostatok fyzického zlata stane iba orientačný.

Vzhľadom k nedávnemu rozšíreniu pomeru zlata k striebru, môže striebro tento rok relatívne ľahko prekonať zlato bez vyvolania zbytočnej pozornosti. To by mohlo byť hlavným dôvodom pre davy, aby v nadchádzajúcich mesiacoch zvýšili objemy striebra, najmä preto, že cena striebra už značne poklesla .

Preložila: Kamila Petrincová

Zdroj: Silver-Coin-Investor

Facebook komentár