V_tychto_2_krajinach_je_vidno_rozsiahly_zaujem_o_ropu_a_zemny_plyn_2017

Na trhu komodít máme za sebou tak trochu pokojný týždeň. Ale pred nami je niekoľko významných potenciálnych rozruchov okolo vývoja, ktorý bude realizovaným v priebehu niekoľkých najbližších mesiacov.

Jeden nich prichádza z miesta, ktoré sme za uplynulý rok pozorne sledovali. Jedná sa o malý stredomorský ostrov, zvaný Cyprus. Len pred pár dňami oznámil mená víťazných záujemcov pre udelenie licencií na pobrežné vrty, ktoré by mohli byť perspektívnymi pre niektoré z najväčších svetových cieľov, v oblasti zemného plynu.

Cyperské Ministerstvo energetiky, obchodu, priemyslu a cestovného ruchu oznámilo, že udelili tri offshore bloky – jeden talianskej spoločnosti Eni, ďalší pre partnerstvo Eni a Total a posledné firmám ExxonMobil a Qatar Petroleum.

Je to veľká správa, pretože tieto licencie ležia len niekoľko kilometrov od egyptských vôd, kde Eni objavila 30 biliónov kubických stôp, v poli zemného plynu – Zohra, ktorý je jedným z najväčších objavov v nedávnej histórii.

Zástupcovia z National Iranian Oil Company uviedli, že ropné polia v tejto oblasti – Južného Azadeganu budú ponúknuté už do konca marca. Zástupcovia odhalil niektoré kľúčové podrobnosti o zmluvách a faktov, že licencia projektu bude ponúkanou na 20-ročné obdobie.

Bude sa skladať z prieskumu a rozvoja počas 5 rokov, plus obdobie produkcie o rozsahu 15 rokov. Čo je podľa celosvetových štandardov pomerne krátke obdobie. Následne bude zaujímavé sledovať, ako medzinárodné firmy budú v týchto „skorých obdobiach“ reagovať, teda ak príde čas, aby sa uchádzali o také kontrakty.

Do tej doby, záujem o podobné oblasti z prvými vyťažiteľnými objemami energetických surovín je taktiež vidno aj v inom kúte sveta – Brazílií. Francúzsky Total len počas tohto týždňa oznámil dohodu o kúpe podielov v dvoch pobrežných ropných poliach, od štátom vlastnenej spoločnosti Petrobras za 2,2 miliardy dolárov.

Súvisiace:
Grécko sa drží nádeje, že ropa pomôže jeho ekonomike
Obchodníci sú na ropu najoptimistickejší – za obdobie viac ako 2 rokov

O niekoľko dní neskôr, Total aktuálne uviedla, že v do budúcna ročne v Brazílií plánuje minúť 1 miliardu dolárov, so zameraním na projekty ropy a zemného plynu. Čo ukazuje, že Total vidí v tejto časti sveta veľkú motiváciu.

Zároveň v Brazílii silnie záujem aj od veľkých investorov, ako je Čína. Petrobras nedávno podpísala dohodu na financovanie s China Development Bank, v hodnote 5 miliárd dolárov.

Po týchto správach je tak vidno rozsiahly zhon, okolo oblastí vznikajúcich ropných projektov v tejto časti sveta. Len čas tak opäť ukáže, čí sa stanú poprednými svetových destináciami pre nové investície zo sektora ropy a zemného plynu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialSense, Bloomberg

Facebook komentár