Elektromobil luxusného sedanu triedy S od značky Mercedes-Benz (vo vlastníctve skupiny Daimler).

Elektromobil luxusného sedanu triedy S od značky Mercedes-Benz (vo vlastníctve skupiny Daimler).

Výkonný riaditeľ nemeckej spoločnosti Daimler verí, že ich automobilka bude čeliť tvrdej konkurencie technologických gigantov ako Google, Apple a Alibaba, ak sa rozhodnú uviesť na trh svoje vlastné elektrické vozidlá.

Zatiaľ čo technologickí giganti ešte len začnú s predajom svojich vlastných automobilov, správy už naznačujú, že by mohli čoskoro uviesť na trh produkty kombinujúce hardvér a softvér, čím by sa konkurencia v rámci elektromobilov vyostrovala.

“Bude tu intenzívna konkurencia,” odpovedal na konci tohto týždňa generálny riaditeľ spoločnosti Daimler – Ola Kallenius Annette Weisbach na otázku, či má obavy zo vstupu technologických spoločností na trh s elektrickými vozidlami.

Ďalej poznamenal: „Keď priemysel prechádza transformáciou, myslím si, že je prirodzené, že sa na tento priemysel pozerajú aj noví hráči.“

Kallenius uviedol, že Daimler sa „pozerá na to, čo predstavuje značka a prenesú to aj do ďalšej technologickej éry“ a dodáva, že ak to bude pozitívne, následne bude môcť na svojej pozícii aj stavať.

Jeho komentáre prichádzajú v období, kedy značka Mercedes Benz, ktorý vlastní Daimler, uvádza na trh elektrickú verziu svojho vlajkového luxusného sedanu triedy S.

“Je to tzv. začiatok novej éry,” uviedol Kallenius a dodal, že okolo nového vozidla je vidno rozsiahlu “zvedavosť”.

Ceny luxusného sedanu budú oznámené v lete, avšak Kallenius uviedol, že Daimler očakáva, že na vozidle začnú zarábať od okamihu jeho uvedenia do predaja.

Dodal, že variabilné náklady sú vyššie u vozidiel s veľkou elektrickou batériou ako u vozidiel s tradičným spaľovacím motorom.

Kallenius ďalej poznamenal: “Našou úlohou počas tohto desaťročia transformácie je na jednej strane potlačiť variabilné náklady a obnoviť vysoké marže vo všetkých našich segmentoch.”

Ďalej pokračoval: Technológia elektrických vozidiel je „stále v začiatkoch“ a je pred ňou „veľa práce“. “Bude potreba naplniť rozsah a budeme mať pred sebou aj technologický vývoj.” Som optimista, že dokážeme obnoviť rozpätia, na ktoré sme boli zvyknutí.“

Daimler vs. Tesla

Akcie spoločnosti Daimler za posledných 12 mesiacov raketovo rástli, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 173% a vo štvrtok sa obchodovali za 75 eur (89 dolárov) na akciu.

Kallenius uviedol: “Naše akcie čelia pozitívnemu impulzu,” a dodal, že záleží na zlepšenej finančnej výkonnosti a “technologickej stratégii spoločnosti pre budúcnosť”.

Hodnota spoločnosti Daimler sa však na konci tohto týždňa prepadla len na 80 miliárd eur z približne 185 miliárd eur v roku 1998. Medzitým trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla vzrástla na 694 miliárd dolárov.

Kallenius poznamenal: “Ak sa teraz pozrieme na celkové trhové kapitalizácie všetkých automobilových hráčov vo svete, dosiahnete impozantné číslo.”

A dodal: „Musíme sa ubezpečiť, že distribúcia tejto celkovej hodnoty trhu sa bude pohybovať viac v náš prospech. Na tom práve pracujeme.“

Rovnako ako ostatní výrobcovia automobilov, aj podnikanie spoločnosti Daimler bolo negatívne ovplyvnené celosvetovým nedostatkom čipov.

Kallenius nakoniec uviedol: “V tejto chvíli môžeme predať viac, ako dokážeme vyrobiť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár