Nemecke_automobilky_celia_dalsiemu_velkemu_obvineniu_2017

Najväčší priemysel v Nemecku opäť čelí ťažkým otázkam ohľadom toho, ako podniká.

Neustále je aktívny škandál “dieselgate”, ktorý v roku 2015 vo Volkswagene poukázal
na schvaľovanie motorov s horším štandartom. Avšak najväčší výrobcovia automobilov v krajine sú aktuálne obvinení z toho, že od 90. rokov pôsobili v obrovskom karteli.

Spravodajský časopis Der Spiegel na konci minulého týždňa vyhlásil veľmi zaujímavé informácie s odvolaním sa na list, ktorý uvádzal, že skupina Volkswagen v lete minulého roka písala nemeckým protimonopolným úradníkom, v ktorom pripustil možné protikonkurečné správanie.

Súvisiace: Trump sa nemeckým automobilkám vyhrážal, že ich predaje v USA zastaví

Uverejnený článok uvádza, že stovky manažérov zo spoločnosti Volkswagen (a jej dcérskych spoločností Audi a Porsche), materskej značky Mercedes-Benz – Daimler a BMW sa v priebehu desaťročí zúčastnili 60 tajných pracovných stretnutí.

Údajný cieľ? Odstrániť hospodársku súťaž vo všetkom od vývoja vozidiel a motorov až po dodávateľov a emisné naftové systémy.

Európski protimonopolní úradníci, ktorí sú zodpovední za zabezpečenie spravodlivosti veľkých podnikov v Európskej únii, na vydanú správu reagovali veľmi rýchlo.

Európska komisia vo víkendovom vyhlásení uviedla: “Európska komisia a Bundeskartellamt (kancelária protimonopolného úradu Nemecka) dostala o tejto záležitosti informácie, ktoré v súčasnosti posudzuje Komisia,” … “V tomto štádiu je predčasné ďalej špekulovať.”

Nemecká kancelária protimonopolného úradu sa odmietla vyjadriť svoje ďalšie pripomienky.

V stávke je obrovská suma. Ak úradníci EÚ nakoniec zistia, že výrobcovia automobilov porušili zákon o hospodárskej súťaži, mohli by dostať pokuty v hodnote niekoľkých miliárd eur.

Po týchto informáciách akcie všetkých troch spoločností klesli a v pondelok strácali viac. Akcie automobiliek Volkswagen a BMW odpísali takmer 3%, zatiaľ čo akcie spoločnosti Daimler poklesli o 3,7%.

Potenciál poškodenia presahuje podniky. Automobilový priemysel v Nemecku zamestnáva 800 000 ľudí, kde tvorí 20% z celkových príjmov priemyslu.

Je taktiež mocným veľvyslancom najväčšej európskej ekonomiky. Jeden z piatich automobilov na celom svete nesie nemeckú značku a ich povesť v oblasti strojárskej odbornosti, bol podporou pre výrobky “Vyrobené v Nemecku”, čím sa u celosvetových zákazníkov stali jednotkou.

Volkswagen a Daimler odmietli vyjadriť svoje pripomienky, keďže správa bola zverejnená pred víkendom. Hovorca však poznamenal, že dozorná rada spoločnosti Volkswagen bude mať “kvôli súčasnej situácii” v stredu mimoriadne stretnutie. Avšak k podrobnostiam programu sa nevyjadrili.

V nedeľnom vyhlásení uviedli, že ich emisné naftové systémy sa výrazne líšia od ostatných na trhu a žiadne z jej vozidiel nebolo zmanipulované, s cieľom prejsť emisnými testami.

Vo vyhlásení uviedli: “Súťažíme o to, aby sme poskytli čo najlepší systém na úpravu výfukových plynov.”

Hovorca automobilky BMW odmietol komentovať tvrdenia ohľadom širšie kartelu, ktoré vyplývali z článku v nemeckom časopise Spiegel.

BMW na konci týždňa uviedla, že vlastníkom minimálne 350 000 dieselových vozidiel ponúka dobrovoľnú bezplatnú aktualizáciu softvéru s cieľom zahrnúť “poznatky získané v tejto oblasti za posledné roky, s cieľom dosiahnuť ďalšie zlepšenia v oblasti emisií”.

Automobilka v Mníchove uviedla, že tento krok bol súčasťou komplexného plánu na zlepšenie kvality ovzdušia v nemeckých mestách, aby sa zabránilo rôznym zákazom.

Podobne ako ostatní výrobcovia automobilov sa 2. augusta spoločne s nemeckými politikmi zúčastní “dieselového summitu.”

Súvisiace: GM predáva svoje európske podnikanie za $ 2,3 miliardy

Daimler počas minulého týždňa v Európe oznámila dobrovoľné stiahnutie viac ako 3 miliónov vozidiel značky Mercedes, uprostred otázok týkajúcich sa dieselových motorov. Európskym majiteľom ponúka modernizáciu služieb pre zníženie emisií.

Zároveň uviedli, že vytvorili novú líniu dieselových motorov s “príkladnými emisiami”, ktoré sa rýchlo zavedú do celého sortimentu spoločnosti.

A v piatok uviedli, že Audi dodatočne vybaví 850 000 dieselových vozidiel, aby zlepšili situáciu ohľadne svojich emisií v “reálnych jazdných podmienkach”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, Bloomberg

Facebook komentár