Danska_banka_ponuka_hypoteky_so_zapornou_urokovou_sadzbou_0_5%

Banka v Dánsku zákazníkom ponúka hypotéky so zápornú úrokovú sadzbu, pričom im tak reálne platí za to, aby si požičali peniaze na kúpu domu.

Jyske Bank, ktorá je treťou najväčšou bankou v Dánsku v tomto týždni oznámila, že zákazníci si aktuálne môžu vybrať 10-ročnú hypotéku s pevnou úrokovou sadzbou na hodnote -0,5% , čo znamená, že zákazníci splácajú menej, ako si požičali.

Jednoducho povedané: -0,5%: Ak ste si kúpili dom za 1 milión dolárov a splatili hypotéku v plnej výške za 10 rokov, banke by ste mali splatiť iba 995 000 dolárov.

Je potrebné poznamenať, že aj pri zápornej úrokovej sadzbe si banky často účtujú poplatky spojené s pôžičkami, čo znamená, že majitelia domov aj tak tento úver preplatia.

Mikkel Høegh, ktorý je bankárom dánskej Jyske Bank, podľa spravodajského portálu Copenhagen Post pre dánsku televíziu uviedol: “Jedná sa o ďalšiu kapitolu v histórii hypoték” … „Pred niekoľkými mesiacmi by sme povedali, že by to nebolo možné, ale boli sme znova a znova prekvapení, čo majiteľom domov otvára novú príležitosť.“

Záporná miera Jyske Bank je poslednou zo série mimoriadne nízkych úrokových ponúk od bánk pre majiteľov domov v Dánsku.

Stránka The Local uviedla, že najväčší škandinávsky veriteľ – Nordea Bank, poznamenala, že ponúkne hypotéku s fixnou úrokovou sadzbou na 20 rokov, s úrokom na hodnote 0%. Agentúra Bloomberg informovala, že niektorí dánski veritelia ponúkajú hypotéky na 30 rokov so sadzbou na hodnote 0,5%.

Mali by sme taktiež poznamenať, že podľa agentúry Bloomberg sú od mája v Dánsku k dispozícii záporné sadzby krátkodobých hypotekárnych záložných listov (krytý nehnuteľnosťami); čím boli priamo sprístupnené aj spotrebiteľom.

Lise Nytoft Bergmannová, hlavná analytička oddelenia pre domáce financovanie spoločnosti Nordea v Dánsku pre agentúru Bloomberg poznamenala: „Požičať si nikdy nebolo lacnejšie.“

Pre banky sa môže zdať kontraproduktívne požičiavať svoje peniaze za tak nízke sadzby, avšak za tým existuje opodstatnenie.

Obchodné napätie medzi USA a Čínou vyvoláva strach a neistotu na finančných trhoch.

Obchodné napätie medzi USA a Čínou vyvoláva strach a neistotu na finančných trhoch.

 

Finančné trhy sú momentálne nestabilným a neistým miestom. Medzi vplývajúce faktory patrí obchodná vojna medzi USA a Čínou, Brexit a všeobecné hospodárske spomalenie po celom svete – najmä v Európe.

Súvisiace: Riaditelia európskych bánk: “Nízke úrokové sadzby Európe nepomôžu”

Mnoho investorov sa obáva, že v blízkej budúcnosti dôjde k podstatnému prepadu. Niektoré banky sú preto ochotné požičiavať peniaze za záporné sadzby, na základe čoho sú skôr ochotné prijať malú stratu než riskovať väčšiu stratu požičiavaním peňazí za vyššie sadzby, ktoré zákazníci nemôžu splniť.

Bergmannová ďalej uviedla: „Jedná sa o nepríjemnú myšlienku, že existujú investori, ktorí sú ochotní požičiavať peniaze na 30 rokov a na oplátku dostanú len 0,5% výnos.“

„Ukazuje to, ako sú investori vrámci súčasnej situácii na finančných trhoch vystrašení a že očakávajú, že než sa situácia zlepší, bude to trvať naozaj veľmi dlho.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Bloomberg

Facebook komentár