Investori_platia_Grecku_aby_mu_mohli_pozicat

Len pred štyrmi rokmi bolo Grécko z dôvodu eura na pokraji krachu, pretože čelilo finančným problémom a bolo neochotné akceptovať podmienky záchranných opatrení na zaplnenie medzery vo svojich financiách. V súčasnosti investori efektívne platia za privilégium požičiavať mu peniaze.

Najzadlženejšia krajina Európy je aktuálne poslednou, ktorá predáva štátny dlh so záporným výnosom – čo znamená, že ak investori držia tieto dlhopisy, kým ich do troch mesiacov nepredajú, dostanú späť menej, ako investovali. Je to jeden z najsilnejších signálov, že na celý región vplývajú veľmi nízke úrokové sadzby.

Grécko v stredu predalo štátne dlhopisy o objeme 487,5 milióna eur (537 miliónov dolárov) s výnosom mínus 0,02%. Začiatkom tohto týždňa predalo 10-ročné dlhopisy s výnosom len 1,5%. V roku 2012 boli výnosy z podobných dlhopisov pri hodnote 24%.

Jedná sa o dramatický obrat udalostí pre krajinu, ktorá potrebovala najväčšiu záchranu v histórii a dosiahla maximá svojho štátneho dlhu nad hodnotou 180% HDP.

Podľa medzivládnej organizácie Euro Stability Mechanism, za posledných osem rokov Grécko od európskych vlád a Medzinárodného menového fondu dostalo 204 miliárd eur (225 miliárd dolárov).

Súvisiace: Riaditelia európskych bánk: “Nízke úrokové sadzby Európe nepomôžu”

Grécka vláda v rámci pôžičiek znížila výdavky, čím znížila počet štátnych zamestnancov o 25% a znížila mzdy vo verejnom sektore o 30%. Spotrebiteľské výdavky klesli a nezamestnanosť prudko vzrástla. Ekonomika zároveň prišla o štvrtinu svojej veľkosti.

Záporné úrokové sadzby

Zdá sa, že reformy sa teraz vyplácajú, pričom im pomáhajú záporné úrokové sadzby Eurozóny a nákupy dlhopisov Európskou centrálnou bankou, ktoré by podľa jej slov mali stimulovať hospodársky rast.

Grécko sa pri vydávaní dlhu s negatívnym výnosom spája s Nemeckom, Španielskom, Talianskom a menšími ekonomikami, ako je Česká republika.

Niektorí analytici tvrdia, že záporné výnosy v Grécku nesignalizujú zvýšený dopyt zo strany zahraničných investorov. Namiesto toho väčšina dlhopisov s negatívnym výnosom nakúpili miestne banky, ktoré môžu použiť ako kolaterál.

Odrážajú však zaznamenaný trend v iných rozvinutých ekonomikách, ktorý nastal po finančnej kríze.

Niektoré z najmocnejších centrálnych bánk na svete posunuli úrokové sadzby do záporného územia, čím sa snažia podporiť rast. Minulý mesiac Európska centrálna banka posunula svoju referenčnú úrokovú sadzbu ďalej pod nulovú hodnotu, na -0,5%.

Podľa ratingovej agentúry Fitch Ratings sa po celom svete predal štátny dlh so zápornými výnosmi v hodnote 15 biliónov dolárov. V Nemecku je dokonca výnos 30-ročných štátnych dlhopisov taktiež záporný.

Athanasios Vamvakidis, analytik globálnych devízových stratégií pre krajiny G10 v Bank of America Merrill Lynch, poznamenal: „Celosvetovo dochádza k masívnemu posunu smerom k nižším výnosom, najmä v Európe po tom, čo ECB realizuje svoju stratégiu uvoľnenej menovej politiky.“

Existujú však aj obavy z účinkov negatívnych úrokových sadzieb. Niektorí uvádzajú, že potrestajú sporiteľov, nafúknu bubliny aktív a vytvoria benefity pre bohatých. Mnoho ekonómov tvrdí, že zvýšenie výdavkov zo strany vlád by bolo efektívnejším spôsobom stimulácie rastu.

Súvisiace: Ako nájsť výnosy vo svete s nízkymi úrokovými sadzbami

Agentúra Fitch Ratings ďalej uviedla: „Negatívne výnosy dlhodobých vládnych cenných papierov odrážajú deformované trhové podmienky viac ako silnejšie štátne úverové profily.“

Vamvakidis ďalej uviedol, že investori boli napriek tomu povzbudení novou gréckou vládou, zameranou na reformy a jej „podstatnými“ zostatkami finančných prostriedkov.

Dá sa to vidieť v zúžení rozdielu medzi výnosmi nemeckých dlhopisov v porovnaní s gréckymi.

Agentúra Fitch ďalej poznamenala: „Profil gréckeho verejného dlhu je mimoriadne priaznivý.“

Očakáva sa, že v roku 2019 bude grécke hospodárstvo rásť o 2,1%, aj keď ostatné európske ekonomiky upadnú do recesie. Krajina v septembri zaznamenala pozitívnu výrobnú aktivitu, zatiaľ čo Európa ako celok vykázala záporné hodnoty.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár