Miliardár a investor Ray Dalio varuje pred poklesom akcií.

Miliardár a investor Ray Dalio varuje pred poklesom akcií.

Ray Dalio, miliardár a zakladateľ Bridgewater Associates – najväčšieho hedžového fondu na svete, predpovedal, že akciové trhy môžu prepadnúť takmer o 20 percent, ak Federálny rezervný systém zvýši úrokové sadzby na približne 4,5 percenta.

Daliovo varovanie prišlo tesne po tom, ako americké trhy utrpeli rekordný prepad po oznámení inflácie, ktorá bola vyššia, než sa očakávalo, čo vyvolalo obavy, že Fed môže pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, aby znížil rast spotrebiteľských cien.

V príspevku na sociálnej sieti LinkedIn, zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates zdôraznil, že ekonomika je predurčená klesať, keďže objem úverov súkromného sektora sa znižuje a súkromné výdavky taktiež čelia poklesu.

Dalio napísal: “Práve teraz trhy v USA diskontujú infláciu v priebehu nasledujúcich 10 rokov vo výške 2,6 percenta. Odhadujem, že dlhodobo to bude okolo 4,5 percenta až 5 percent, ak nedôjde k šokom.”

Populárny manažér zo sektoru hedžových fondov ďalej poznamenal, že výnosová krivka v USA bude relatívne plochá, kým nedôjde k neprijateľnému negatívnemu vplyvu na ekonomiku.

„Výsledkom je, že sa mi zdá pravdepodobné, že miera inflácie zostane výrazne nad tým, čo si ľudia a Fed želajú (zatiaľ čo medziročná miera inflácie klesne), keďže úrokové sadzby pôjdu nahor, keďže aj iné trhy budú čeliť poklesu a situácia v ekonomike bude slabšia, ako sa očakávalo.”

Fed už v priebehu tohto roka zvýšil náklady na pôžičky rýchlejšie ako kedykoľvek od 80. rokov minulého storočia a na budúci týždeň sa očakáva tretie zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov, čím sa ich súčasný rozsah 2,25 až 2,5 percenta navýši na 3 až 3,25 percenta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár