Manazeri-Inflacia-tu-zostane-aj-napriek-rastucim-urokovym-sadzbam

Inflácia spotrebného tovaru bude pretrvávať ako „nový normál“, keďže celosvetová ekonomika prechádza štrukturálnymi zmenami, ako vyplynulo z varovaní vysokých manažérov Ázie.

Zatiaľ čo rastúce úrokové sadzby môžu v konečnom dôsledku zmierniť ceny aktív, deglobalizácia a dekarbonizácia by mohli naďalej zvyšovať náklady na tovar bežnej spotreby, ako poznamenal V. Shankar, výkonný riaditeľ investičného správcu aktív pre rozvíjajúce sa trhy – Gateway Partners.

“Inflácia je tu a pravdepodobne tu aj zostane bez ohľadu na to, čo robia centrálne banky, pretože existujú určité štrukturálne, neriešiteľné problémy, ktoré viedli k vyšším cenám,” ako ďalej poznamenal Shankar v rámci globálnej konferencie generálnych riaditeľov pod hlavičkou časopisu Forbes v Singapure.

“Aj cez rozhadzovanie peňazí z helikoptér a nulovým úrokovým sadzbám sa našli dôvody, prečo ceny tovaru zostali tak dlho nízke, objavil sa obrovský efektívny výrobný trh – Čína a bola zrealizovaná integrácia globálnych dodávateľských reťazcov.”

Táto integrácia pripravila cestu pre lacnejší tovar. Ale teraz, z dôvodu urýchlenia kvôli vplyvu pandémie, existujú nové hrozby pre prepojené globálne dodávateľské reťazce, pretože krajiny sa snažia vrátiť výrobu do svojich vlastných krajín alebo do krajín, s ktorými sú priateľské.

Súvisiace: Inflácia Nemecka dosiahla najvyššiu úroveň za viac ako 70 rokov!

V júli ministerka financií USA – Janet Yellenová uviedla, že je potrebné posilniť odolnosť dodávateľského reťazca prostredníctvom „priateľstva“ – obchodovaním s krajinami, ktoré zdieľajú hodnoty s Washingtonom.

Tento prístup podľa Shankara jednoznačne zasahuje globalizáciu a zvyšuje ceny, pretože výroba už nebude založená na číslach a nákladoch.

Ho Kwon Ping, výkonný predseda singapurskej nadnárodnej usporiadateľskej skupiny Banyan Tree Holdings súhlasil a povedal, že vyššie úrokové sadzby nie sú novým normálom, skôr nulové alebo nízke úrokové sadzby sú „abnormálne“.

Ho ďalej uviedol: „Myslím si, že reálne abnormálnou situáciou bolo obdobie, ktorým sme prešli, keď centrálne banky a ďalšie možno teraz, pri spätnom pohľade, reagovali príliš razantne a mali sme príliš dlhé obdobie nulových alebo dokonca záporných úrokových sadzieb.“

„Podľa môjho názoru sa svet pravdepodobne snaží vrátiť do dlhodobej situácie nízkych úrokových sadzieb a dúfajúc nie v nízke hodnoty inflácie, ale nulovej inflácie, nulových úrokových sadzieb, to je abnormalita a nie budúcnosť, ktorú očakávame.”

Napätie medzi USA a Čínou

Či už ide o deglobalizáciu alebo dekarbonizáciu, tieto obavy podčiarkuje rastúca rivalita medzi USA a Čínou, potenciálne rozdelenie celosvetového obchodu a podnikania na dva bloky a nutnosť postavenia sa na len jednu stranu.

Ho povedal, že mnohí obchodní lídri v Ázii a Tichomorí a iných častiach sveta museli začať „plánovať scenár“, aby zmiernili potenciálne sankcie voči Číne.

Ďalej uviedol, že dokonca aj samotná Čína sa pripravuje na to, aby bola sebestačná v kľúčových oblastiach, ako je zabezpečenie dostatku energie, potravín a zásob kritického tovaru.

Ho poznamenal: ″Čo je podľa mňa naozaj zvláštne, je toto veľmi agresívne oddeľovanie Číny od zvyšku sveta a od seba navzájom.”

„Pre tých z nás, ktorí pôsobia vo viac ako 20 krajinách, je naozaj náročné zistiť, odkiaľ budeme čeliť tlakom – teda aby sme neobchodovali s určitými krajinami alebo s určitými spoločnosťami. Myslím, že je to veľmi nepríjemné.”

Súvisiace: Miliardár a investor: “Akcie môžu klesnúť o 20 %, ak Fed zvýši sadzby na 4,5 %”

Celosvetoví manažéri možno budú musieť opustiť „luxus myslenia“, že USA a Čína sa dajú opäť dohromady.

Chairul Tanjung, predseda jedného z najväčších indonézskych konglomerátov CT Corp, vyzval krajiny, aby zvážili nový rámec lepšej spolupráce.

Tanjung uviedol: “Teraz sa každý, ako aj každá krajina snaží vyriešiť svoj vlastný problém a snažia sa so situáciou “víťazne” popasovať.”

Nakoniec dodal, že zásadným spôsobom, ako sa pohnúť vpred, je zamerať sa na kritické celosvetové problémy, ako je zmena klímy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár