Trh s komerčnými nehnuteľnosťami môže tento rok čeliť krachu, ktorý sa vyrovná finančnej kríze z roku 2008.
Podľa Lisy Shalettovej, investičnej riaditeľky spoločnosti Morgan Stanley Wealth Management, by sa ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností mohlo tento rok prepadnúť až o 40 %, pretože vyššie úrokové sadzby sťažujú investorom refinancovanie dlhov v objeme biliónov.
Shalettová v týždennej správe ku klientom napísala: “Analytici MS & Co. predpovedajú pokles cien komerčných nehnuteľností od vrcholu na dno až o 40 %, čo je horšie ako počas veľkej finančnej krízy,” … “Viac ako 50 % z 2,9 bilióna dolárov v komerčných hypotékach sa bude musieť v nasledujúcich 24 mesiacoch opätovne preceniť, keďže sa nové úverové sadzby pravdepodobne zvýšia o 350 až 450 bázických bodov.”
Situáciu komplikuje skutočnosť, že najväčším zdrojom úverov pre trh komerčných nehnuteľností v hodnote 20 biliónov dolárov sú malé a regionálne banky, ktoré držia približne 80 % nesplateného dlhu tohto sektora. Regionálne banky sa nachádzajú v epicentre otrasov vo finančnom sektore a existujú obavy, že otrasy by mohli výrazne sprísniť úverové štandardy.
Počas úverovej krízy banky výrazne zvyšujú svoje úverové štandardy, čo podnikom alebo domácnostiam sťažuje získanie úverov. Dlžníci môžu byť nútení súhlasiť s prísnejšími podmienkami, napríklad s vysokými úrokovými sadzbami, pretože banky sa snažia znížiť finančné riziko na svojej strane.
Banky sprísňovali úverové štandardy už pred začiatkom krízy v odvetví. Štvrťročný prieskum úverových špecialistov, ktorý zverejnil Fed, ukázal, že v posledných troch mesiacoch roka 2022 čoraz viac bánk pristúpilo k sprísneniu úverových štandardov a zaznamenalo znížený dopyt.
V samostatnej poznámke analytici banky Morgan Stanley, uviedli: “Riziká ohľadom refinancovania pre majiteľov komerčných nehnuteľností sú v popredí“ … “Čaká nás rozsiahla vlna splatnosti. Takisto aj súvisiace riziká.”
Ešte pred krachom bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank (začiatkom marca) trh komerčných nehnuteľností zápasil s viacerými problémami vrátane vyšších úrokových sadzieb a klesajúceho dopytu po kancelárskych priestoroch, keďže čoraz viac spoločností umožňuje zamestnancom pracovať z domu.
Shalett v nedávno zverejnenej správe poznamenal: “Komerčné nehnuteľnosti, ktoré už čelia nepriaznivým vplyvom prechodu na hybridné pracovné prostredie, musia v nasledujúcich dvoch rokoch refinancovať viac ako polovicu svojho hypotekárneho dlhu.”
Súvisiace: ECB varuje pred rizikami, ktoré predstavujú realitné fondy v hodnote 1 bilióna eur
Federálny rezervný systém už 9-krát zvýšil úrokové sadzby z úrovne blízkej 0 % až na 4,75 % a očakáva sa, že na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré je naplánované na 2. a 3. mája, schváli desiate zvýšenie sadzieb. Ide o najprudší nárast v nákladoch na pôžičky od 80. rokov minulého storočia.
Napriek tomu sú však iní menej pesimistickí, pokiaľ ide o budúcnosť trhu komerčných nehnuteľností. Solita Marcelliová, vedúca investičného oddelenia v UBS Global Wealth Management pre USA, uviedla, že titulky týkajúce sa kancelárskych priestorov “sú horšie ako skutočnosť”.
Marcelliová v poznámke uviedla: “Očakávaná úverová kríza v dôsledku rastúcich nákladov na financovanie bánk môže problémy ešte viac prehĺbiť,” … “Nemyslíme si, že by sa mohla zopakovať kríza likvidity z roku 2008 – keď kapitálové trhy v podstate obmedzili možnosti financovania.”
“Podľa nášho názoru je celkové zdravie bankového systému a podmienky ohľadom likvidity na trhu podstatne na tom lepšie, ako boli počas veľkej finančnej krízy.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár