Velke-ropne-skupiny-s-rekordnym-ziskom-takmer-$200-miliard

5 najväčších ropných spoločností Západu v roku 2022 dosiahli zisky v celkovej výške takmer 200 miliárd dolárov, čo zintenzívnilo výzvy, aby vlády zaviedli prísnejšie mimoriadne dane.

Francúzsky ropný gigant TotalEnergies v stredu oznámil celoročný zisk vo výške 36,2 miliardy dolárov, čo je dvojnásobok minuloročnej sumy, keďže ceny fosílnych palív po ruskej invázii na Ukrajinu prudko vzrástli.

Spoločnosť TotalEnergies sa tak pripojila k veľkým spoločnostiam Exxon Mobil, Chevron, BP a Shell, ktoré zaznamenali obrovský nárast ročných ziskov po tom, ako spoločnosť Exxon v roku 2022 dosiahla zisk 56 miliárd dolárov, čo predstavuje historické maximum pre ropný priemysel Západu.

Päť veľkých ropných spoločností vykázalo v minulom roku dohromady zisky vo výške 196,3 miliardy dolárov, čo je viac ako hospodársky výkon väčšiny krajín.

Energetické giganty, ktoré sú plné hotovosti, využili svoje vysoké zisky na odmenu akcionárom vo forme vyšších dividend a spätného odkupu akcií.

Americký prezident Joe Biden vo svojom utorkovom prejave o stave únie, poznamenal: “Možno ste si všimli, že veľké ropné spoločnosti práve vykázali rekordné zisky,” … “Minulý rok zarobili 200 miliárd dolárov uprostred celosvetovej energetickej krízy. Jedná sa o poburujúci fakt.”

Biden uviedol, že najväčšie americké ropné spoločnosti investovali “príliš málo z týchto ziskov” do zvýšenia domácej produkcie, aby pomohli udržať ceny zemného plynu na nízkej úrovni. “Namiesto toho použili tieto rekordné zisky na odkúpenie vlastných akcií, čím odmenili svojich generálnych riaditeľov a akcionárov.”

Biden navrhol až 4-násobné zvýšenie dane z odkupu akcií spoločností s cieľom motivovať k dlhodobým investíciám, pričom trval na tom, že superveľké spoločnosti by aj tak dosiahli “značný” zisk.

Agnès Callamardová, generálna tajomníčka ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, označila rozsiahle zisky veľkých ropných spoločností za “zjavne neospravedlniteľné” a za “absolútnu katastrofu”.

Callamardová vo vyhlásení uviedla: “Miliardové zisky týchto ropných korporácií musia byť primerane zdanené, aby vlády mohli účinne riešiť rastúce životné náklady najzraniteľnejších skupín obyvateľstva a lepšie chránili ľudské práva, tvárou v tvár mnohým celosvetovým krízam.”

Vedúci predstavitelia veľkých ropných spoločností sa snažili obhájiť svoje rastúce zisky uprostred prívalu kritiky zo strany aktivistov, ktorí zvyčajne zdôrazňovali význam energetickej bezpečnosti pri prechode na obnoviteľné zdroje energie a naznačovali, že vyššie dane by mohli odradiť od investícií.

Len nedávno generálny riaditeľ skupiny Shell – Wael Sawan, uviedol: “Dane sú v konečnom dôsledku záležitosťou vlád, ktoré o nich rozhodujú. My sa, samozrejme, zapájame a poskytujeme perspektívy a kľúčovou perspektívou, ktorú sa snažíme poskytnúť, je kontext okolo skutočnosti, že spoločnosti ako my, ktoré potrebujú investovať niekoľko miliárd dolárov na podporu energetického prechodu, si vyžadujú bezpečné a stabilné investičné prostredie.”

Jeho vyjadrenia prišli krátko po tom, ako skupina Shell oznámila svoj historicky najvyšší ročný zisk v objeme takmer 40 miliárd dolárov, čím pohodlne prekonala svoj predchádzajúci rekord z roku 2008 na hodnote 28,4 miliardy dolárov.

Sawan ďalej poznamenal: “Napríklad neočakávané dane alebo cenové limity jednoducho narúšajú dôveru v túto investičnú stabilitu, a preto sa obávam niektorých krokov, ktoré sa realizujú,” … “Myslím si, že je potrebné zvoliť iný prístup, ktorý by skutočne prilákal investičný kapitál v čase, keď potrebujeme byť schopní začleniť energetickú bezpečnosť do širšieho energetického systému tu v Európe.”

Generálny riaditeľ najväčšej energetickej spoločnosti na svete – Saudi Aramco už predtým varoval pred nebezpečenstvom nátlaku na ropné spoločnosti, prostredníctvom vyšších daní.

Na otázku Hadleyho Gamblea z agentúry CNBC, či je mimoriadna daň z ropných ziskov zlý nápad, Amin Nasser zo Saudi Aramco minulý mesiac odpovedal: “Povedal by som, že im to nepomôže pre ďalšie investície. Potrebujú investovať do sektora, potrebujú rozvíjať podnikanie, do alternatívnych a konvenčných zdrojov energie, a treba im pomôcť.”

Nasser uviedol, že prechod na technológie obnoviteľných zdrojov si vyžaduje značné investície a tie pravdepodobne utrpia, ak budú spoločnosti čeliť zvýšenému zdaneniu.

Neočakávané dane

Bývalý generálny riaditeľ skupiny BP – John Browne uviedol, že je správne, aby vlády zdaňovali neočakávané zisky veľkých ropných spoločností, pod podmienkou, že tieto dane budú správne navrhnuté.

Browne v stredu poznamenal: “Pri neočakávanom zdanení ide o to, a keď som viedol spoločnosť BP, bol som tomu vystavený mnohokrát, že závisia od jednotlivých jurisdikcií … a po druhé, že existuje limit.”

Browne uviedol, že otázka neočakávaných daní je pre tvorcov politiky otázkou rovnováhy. “Dôležitou vecou pri dani z neočakávaných ziskov je, že ak ju zavediete, musíte ju aj následne zrušiť.”

Skupina, ktorá obhajuje podobné zdanenie – Global Witness tvrdí, že ľudia majú plné právo byť pobúrení mimoriadnymi ziskami veľkých ropných skupín a vyzvala na zvýšenie dane z neočakávaných príjmov.

Alice Harrisonová, vedúca kampane v rámci sektoru fosílnych palív v rámci Global Witness, prostredníctvom e-mailu uviedla: “Vzhľadom na to, že vstupujeme do celosvetovej recesie a väčšina z nás pozná ľudí, ktorí zápasia s problémami, musíme všetci upozorniť na takéto rozsiahle výsledky ziskov.”

Harrisonová ďalej poznamenala: “Zvýšená mimoriadna daň, ktorá by pomohla tým, ktorí majú problémy s platením účtov, spolu s výraznou podporou obnoviteľných zdrojov energie a zatepľovania domov by ukončila éru fosílnych palív, ktorá tak vážne poškodzuje ľudí aj planétu.”

“Ľudia vidia nespravodlivosť“

Sana Yusufová, klimatická aktivistka z organizácie Priatelia Zeme zasa povedala: “Ľudia vidia nespravodlivosť, keď platia vysoké náklady za energie, zatiaľ čo veľké ropné a plynárenské spoločnosti zarábajú miliardy.”

“Spravodlivé zdanenie ich nadmerných ziskov by mohlo pomôcť financovať celonárodný program zatepľovania a podpory obnoviteľných zdrojov energie, ktorý by znížil účty, udržiaval domácnosti v teple a znížil škodlivé emisie uhlíka.”

Generálny riaditeľ skupiny BP – Bernard Looney sa v utorok snažil brániť spoločnosť pred kritikou po tom, ako vykázala rekordný zisk za rok 2022 vo výške 27,7 miliardy dolárov, a uviedol, že britská energetická spoločnosť sa “opiera” o svoju stratégiu, ktorej cieľom je zabezpečiť svetu potrebné energie.

Spoločnosť BP, ktorá ako jeden z prvých energetických gigantov oznámila ambíciu znížiť do roku 2050 čisté nulové emisie, sa zaviazala, že do konca desaťročia zníži emisie o 35 % až 40 %. V utorok však uviedla, že teraz sa zameriava na zníženie o 20 % až 30 %, pričom tvrdí, že musí naďalej investovať do sektoru ropy a plynu, aby dokázala uspokojiť dopyt.

Looney z BP uviedol: “Dnes sa prikláňame k našej stratégii,” … “Oznamujeme, že v tomto desaťročí investujeme až o 8 miliárd dolárov viac v rámci energetickej transformácie a až o 8 miliárd dolárov viac do oblasti ropy a plynu na podporu energetickej bezpečnosti a dostupnosti energie v tomto desaťročí.”

Skupina aktivistických investorov Follow This tento krok ostro kritizovala.

Mark van Baal, zakladateľ Follow This, uviedol: “Ak väčšina vašich investícií zostane viazaná na fosílne palivá a dokonca plánujete tieto investície zvýšiť, nemôžete si zachovať solidaritu s Parížom, pretože do roku 2030 nedosiahnete rozsiahle zníženie emisií.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár