Jaguar_Land_Rover_uprednostnil_Slovensko_pred_Britaniou

Jaguar Land Rover postaví ďalšiu generáciu svojho modelu Defender na Slovensku, čo zvyšuje obavy o budúcnosť britského automobilového priemyslu.

Automobilka, ktorej vlastníkom je indická spoločnosť Tata Motors v priebehu tohto týždňa potvrdila, že výroba ikonického modelu Defender bude pokračovať v závode na Slovensku, ktorý bol otvoreným v októbri 2018. Predchádzajúca verzia SUV – Boxy bola vyrábaná v Anglicku až do roku 2016.

Nová verzia modelu Defender bude produkovaná na Slovensku.

Nová verzia modelu Defender bude produkovaná na Slovensku.

Zmeny v produkcii sú najnovším z radu vývojových trendov, ktoré otriasli základy britskej výroby automobilov a niektoré z nich súviseli s neistotou ohľadom dodávateľských reťazcov a prístupu na európske trhy po Brexite.

Honda vo februári oznámila, že po troch desaťročiach uzavrie svoju jedinú továreň vo Veľkej Británii. Nissan zrušil svoje plány na výrobu nového SUV X-Trail v Anglicku a z Británie premiestnila výrobu dvoch luxusných modelov.

Súvisiace: Vlastníci Jaguar Land Rover zarobia kryptomeny zdieľaním dát

Jaguar Land Rover, ktorá je najväčším výrobcom automobilov v Spojenom kráľovstve, už v januári oznámil plány na zníženie svojej celosvetovej pracovnej sily o 4 500 ľudí. To nasleduje po 1500 zamestnancoch, ktorí opustili spoločnosť v minulom roku. Nemecký dodávateľ náhradných dielov Schaeffler taktiež zatvára dva závody v Británii.

Celosvetoví výrobcovia automobilov sa snažia prispôsobiť regulačným a technologickým zmenám, ktoré si vyžadujú rozsiahle objemy nových investícií. Ale výrobcovia automobilov s operáciami v Spojenom kráľovstve čelia ďalšej výzve a tým je tri roky trvajúca neistoty v súvislosti s Brexitom, čo je udalosť, ktorá (ak by sa stala) ohrozuje narušenie dodávateľských reťazcov a obchodných pravidiel, na ktorých sú postavené.

OBR Predchádzajúce verzie modelu Defender, na obrázku boli známe pre svoj krabicový štýl.

OBR
Predchádzajúce verzie modelu Defender, na obrázku boli známe pre svoj krabicový štýl.

Podľa britského Združenia výrobcov a predajcov automobilov sa investície do automobilového priemyslu v roku 2018 znížili na polovicu. Podľa údajov, ktoré tento týždeň zverejnila priemyselná skupina, výroba automobilov v Spojenom kráľovstve za mesiac marec poklesla o viac ako 14%, čo je desiaty mesiac za sebou.

Súvisiace: Brexit “bez dohody” môže zasiahnuť 100 000 nemeckých pracovných miest

Mike Hawes, generálny riaditeľ Združenia výrobcov a predajcov automobilov, povedal, že presunutie termínu Brexit do konca októbra vytvorilo „nové obdobie nepokojov“, ktoré opäť zastaví investície a spôsobí nákladné odstavenie tovární.

Haves dodal, že priemysel bol na dobrej ceste k tomu, aby do roku 2020 vyrobil 2 milióny automobilov, ale tento cieľ je teraz „nemožný“, pretože Brexit poškodil povesť Británie ako stabilného a atraktívneho podnikateľského prostredia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, BBC

Facebook komentár