V interview so Small Cap Power sa anketár opýtal či je vhodný čas na nákup zlata. V tom čase bol US Kongres v slepej uličke ohľadom stúpajúceho dlhového limitu. Na dennom poriadku boli obavy zo zvyšujúceho sa dlhového kolapsu Európy. Čína vstupovala do trhového spomalenia a nálada bola pesimistická.

Zdalo sa, že zlato by kľudne mohlo ísť oboma cestami. Nákup zlata sa zdal byť vtedy obrovským hazardom.

S odstupom času bolo toto pozorovanie správne. Májový komentár po New York Hard Asset Show hovoril, že „chytiť padajúci nôž vás môže škaredo poraniť.“ Nákup zlata minulý rok by vaše portfólio ranilo.

Teraz je však dobrý čas na zváženie, či je investičné zlato dobrou investíciou. 

Technické  indikátory

Zlato dosiahlo svoj vrchol v septembri 2011 na hodnote cca 1900 USD. Ako obyčajne, keď je trend vysoko, investori naskáču do rozbehnutého vlaku pretože každý verí , že obloha je limit. Ukázalo sa, že zlato padlo začiatkom roku 2012 dosiahnutím dna približne na hodnotu 1550 USD. Nastalo obdobie rastúcich aj klesajúcich cenových pohybov s postupne nižšími minimami aj maximami. To je technickými analytikmi považované za vysoko medvedí(pokles, pozn. prekl.) znak.

Zlato sa vo februári skorigovalo, avšak nie na dlho. Odvtedy sa obchoduje v podstate na pokles, nedávno sa začal obchodovať kanál v rozmedzí od 1550 a 1650 USD. Počas tejto periódy dosiahlo zlato trojité dno. To znamená, že v troch prípadoch dosiahlo minimum predchádzajúceho obchodovania, avšak ho „neprestrelilo“ a len sa odrazilo späť hore. Hodnota 1550 USD sa zdá byť pre zlato veľmi silnou tzv. supportnou (spodnou možnou, pozn. prekl.) hranicou. To je technikmi považované za silný indikátor budúceho stúpajúceho trendu.

Ďalším veľmi pozitívnym indikátorom pre technickú analýzu je vtedy, ak bol trend dlhodobo silne stúpajúci a potom sa zmierni. Pádom z 1900 na 1550 sa zlato vrátilo späť asi o 18%. Je to považované za normálnu vec. Odvtedy sa jeho cena kľukatila v kanáli medzi 1550 až 1650 USD. Technickí analytici to považujú takisto za pozitívum a čerpania síl na očakávané oživenie rastu ceny zlata.

V posledných dňoch sa zdá, že zlato doráža na hornú hranicu tohto kanálu. Ak ho prerazí, bude to považované za veľmi silný pozitívny indikátor.

Aj keď  je mnoho znakov pozitívnych, táto hranica kanálu ešte nebola prelomená, takže tieto indikátory ešte nemôžu byť potvrdené. 

Ďalšie pozitívne faktory

21. augusta 2012, ETF Daily News – S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq 100 dosiahli pivotnej úrovne, ktorá môže viesť k vojne medzi medveďmi a býkmi a volatilitou v najbližších dňoch. Konkrétne každý z týchto indexov pokúšajú kľúčovú rezistenciu (hornú úroveň ceny v rámci kanálu, pozn. prekl.) z marca alebo apríla tohto roku.

DIA dosiahol podobný vrchol. TSX sa dostal cez 200 denný kĺzavý  priemer. Zdá sa, že aj napriek zlým správam z Európy, spomaleniu rastu v Indii a Číne, vojny na Strednom Východe, nezamestnanosti v USA a dostatku aj iných zlých správ, akciové trhy reagujú pozitívne.

Poďme preskúmať  špecifický dopyt po zlate:

Dopyt po zlate – šperky

Dva najväčší nákupcovia zlata na svete sú Čína a India. Obaja mali nižší dopyt počas druhého kvartálu tohto roka. Podľa Svetovej rady pre zlato(WGC) a jej kvartálnej správy bol celkový dopyt 990 ton, čo bolo asi o 7% menej v porovnaní s druhým kvartálom roku 2011. Keď sa pozrieme na sektor šperkárstva, Čína a India spolu majú 50% dopyt celosvetovo. Dopyt posledného kvartálu bol jedným z najslabších za posledné 2 roky.

Ak sa však pozriete na čínsky dopyt za poslednú polovicu roku 2012, hladina bola 410 ton – takže asi tak, ako to bolo aj minulý rok. Celkový dopyt po minciach a tehličkách bol tiež v Indii a Číne slabší s porovnaním so zvyškom sveta. Takže dopyt mierne oslabil, ostáva však silný.
Dopyt po zlate – centrálne banky

Centrálne banky boli po dlhšiu dobu čistými predajcami zlata. To sa však pred 3 rokmi zmenilo, kedy sa stali čistými nákupcami. Oficiálny sektor teda pokračoval vo svojich nákupoch aj tento kvartál. WGC hlásil, že nákupy centrálnych bánk narazili na rekordné maximum. Podľa WGC, ak bude tento trend pokračovať do konca roku 2012, centrálne banky vstúpia do „nového teritória“ nákupov zlata, ktoré  sme od začiatku 60. rokov a od konca Bretton Woodskeho systému v roku 1971 nevideli.

Počas prvej polovici roku 2012 centrálne banky nazhromaždili 254 ton kovu, čo je asi o 25% vyššie, ako v rovnakom období minulý rok, tvrdí WGC.

WGC hlási, že Kazachstan, Mexiko, Filipíny, Rusko, Turecko a Ukrajina sú nákupcami. Podľa WGC boli centrálne banky motivované najmä kvôli menovému zabezpečeniu. Centrálne banky chcú zvýšiť svoje rezervy v portfóliách a vydiverzifikovať si svoju nezávislosť od doláru – a možno aj od eura. Veria, že štátny dlh už nie je bezrizikovým aktívom.
Ako si to môžeme interpretovať

Zdá sa, ako by bolo zlato na zlomovom bode. Nedávno sa jeho cena pohybovala nad svojím 50 a 100 dňovým kĺzavým priemerom, čo je ďalším indikátorom potenciálnej sily kovu a ďalším dôvodom veriť, že zlato je tou správnou voľbou. A opäť trochu technickej analýzy.

Pre dobrodruhov, pomer risk/odmena je opäť pozitívny. My ostatní čakáme na zlomový bod v trende. 

Zdroj: CymorFund

Facebook komentár