BIS-vyzyva-na-celosvetovu-vlnu-zvysovania-urokovych-sadzieb

Orgán zastrešujúci svetové centrálne banky – Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), vyzvala na „rýchle a rázne zvýšenie úrokových sadzieb“, aby sa zabránilo tomu, že sa prudký nárast inflácie zmení na niečo ešte oveľa horšie.

BIS so sídlom vo Švajčiarsku v uplynulých dňoch usporiadala svoje výročné zasadnutie, na ktorom sa stretli vedúci centrálni bankári, aby prediskutovali súčasné problémy a jeden z najturbulentnejších 6 mesiacov roka pre celosvetové finančné trhy.

Rastúce ceny energií a potravín znamenajú, že inflácia je na mnohých miestach aktuálne najvyššou v priebehu posledných desaťročí. Avšak ďalším problémom ohľadom zvyšovanie úrokových sadzieb je zvyšovanie obáv z recesie a dokonca aj obávanej „stagflácie“ v štýle 70. rokov, kde sú prítomné rastúce ceny, za účasti nízkeho alebo negatívneho ekonomického rastu.

Súvisiace: Prečo ceny a inflácia rastú tak rýchlo?

„Kľúčom pre centrálne banky je konať rýchlo a rozhodne skôr, ako sa inflácia v ekonomike zakorení,“ povedal Agustín Carstens, ktorý je generálnym riaditeľom BIS, ako súčasť výročnej správy orgánu po jej zasadnutí.

Carstens, ktorý je bývalým vedúcim predstaviteľom mexickej centrálnej banky, uviedol, že dôraz je kladený na konanie v „najbližších štvrťrokoch“. BIS si myslí, že “mäkké“ ekonomické pristátie (kde sadzby rastú bez vyvolania recesie) je stále možné, ale je treba akceptovať, že ide o zložitú situáciu.

“Z veľkej miery to bude závisieť od toho, ako trvalé sú tieto (inflačné) šoky,” povedal Carstens a dodal, že rozhodujúca bude aj reakcia finančných trhov.

“Ak toto sprísnenie menovej politiky bude generovať obrovské straty, čo bude mať za následok masívne korekcie aktív a to kontaminuje spotrebu, investície a zamestnanosť – samozrejme v tomto prípade sa jedná o zložitejší scenár.”

Svetové trhy už teraz čelia jedným z najväčších výpredajov v nedávnej pamäti, keďže ťažké centrálne banky, ako Federálny rezervný systém USA (a od budúceho mesiaca aj ECB) ustupujú od rekordne nízkych hodnôt úrokových sadzieb a takmer 15 rokov trvajúcich stimulačných opatrení.

Celosvetové akcie od januára prepadli o 20 % a niektorí analytici odhadujú, že americké štátne dlhopisy, ktoré sú indikátorom svetových trhov s pôžičkami, by mohli zaznamenať najväčšiu stratu za prvý polrok od roku 1788.

Dôveryhodnosť centrálnych bánk

Carstens povedal, že nedávne varovania BIS o rastúcich cenách aktív znamenajú, že súčasná korekcia „nemusí byť nevyhnutne úplným prekvapením“. Dodal, že upokojujúce bolo aj to, že doteraz nedošlo k „závažným narušeniam trhu“.

Časť správy BIS zverejnená už v priebehu minulého týždňa uviedla, že nedávne prepady a problémy na trhoch s kryptomenami naznačujú, že dlho varované nebezpečenstvá decentralizovaných digitálnych peňazí sa teraz napĺňajú.

Neočakáva sa, že tieto kolapsy spôsobia systémovú krízu tak, ako toxické pôžičky viedli k celosvetovému finančnému krachu. Carstens však zdôraznil, že straty by boli značné a že neprehľadná povaha kryptosveta viedla k rozsiahlej neistote.

Po návrate k makroekonomickému obrazu dodal, že BIS v súčasnosti neočakáva, že sa naplní obdobie rozsiahlej stagflácie.

Súvisiace: Ďalšie varovanie pred recesiou: Klesajúce ceny medi

Taktiež povedal, že hoci mnohé globálne centrálne banky a samotná BIS výrazne podcenili, ako rýchlo sa globálna inflácia za posledných šesť až 12 mesiacov dostala do rastúcej špirály, nechystajú sa cez noc stratiť ťažko nadobudnutú dôveryhodnosť.

Carstens nakoniec poznamenal: „Áno, môžete tu trochu polemizovať o chybe načasovania určitých akcií a reakcií centrálnych bánk. Celkovo si však myslím, že centrálne banky reagovali ráznym a veľmi aktívnym spôsobom.“

“Mám pocit, že centrálne banky na konci dňa zvíťazia, a to zároveň bude pozitívne pre ich dôveryhodnosť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár