MMF-Inflacia-bude-v-roku-2023-pravdepodobne-skrotena

Inflácia v roku 2023 by mala začať klesať.

Podľa Kristaliny Georgievovej, generálnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu, celosvetové úrokové sadzby budú pravdepodobne naďalej rásť až do roku 2023, keď sa prudké navyšovania cien začne ochladzovať, v reakcii na kroky centrálnych bánk.

Je vidno, že ceny komodít, ako je ropa, sa možno v posledných mesiacoch začali ustáľovať a dokonca aj začali klesať, no Georgievová povedala, že sa stalo v reakcii na riziká recesie a nie nevyhnutne preto, že inflácia bola skrotená.

Georgievová pre po piatkovom stretnutí krajín G-20 na Bali, uviedla: „Centrálne banky zintenzívňujú kontrolu nad infláciou, čo je priorita. Musia pokračovať, kým nebude jasné, že inflačné očakávania zostanú pevne ukotvené.“

„V súčasnosti stále vidíme, že inflácia stúpa; musíme ju ochladiť miernym “prúdom“ studenej vody.”

Prerušenia dodávateľských reťazcov spôsobené pandémiou vytvorili náročné úskalia, zatiaľ čo vojna na Ukrajine tieto otrasy prehĺbila. Výsledkom bol prudký nárast cien tovarov vrátane kľúčových základných potravín, ako aj hnojív a energetických surovín.

Kým inflácia cien potravín bola v pohybe už pred pandémiou a vojnou, tieto dve udalosti tento problém len navýšili. Svetové ceny potravín podľa Svetovej banky od marca do apríla tohto roka dosiahli historické maximum. Index cien potravinových komodít Svetovej banky za marec až apríl oproti predchádzajúcim dvom mesiacom vzrástol o 15 % a bol o viac ako 80 % vyšší, než pred dvoma rokmi.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo v piatok zoskupenie G-20 informovala, že objem celosvetovej podvýživy populácie sa tento rok zvýši o 7,6 milióna a v roku 2023 opäť vzrastie o 19 miliónov.

Rast cien ropy sa zastavil a dokonca aj začal klesať, pričom tento týždeň klesli z maxima 120 dolárov za barel na začiatku júna, na menej ako 100 dolárov za barel.

Spotrebiteľská inflácia v USA však v priebehu minulého mesiaca zaznamenala 40-ročné maximum 9,1 %, čo je stav, ktorý ministerka financií Janet Yellenová v rámci stretnutia G-20 označila za „neprijateľne vysoký“.

Zatiaľ čo veľká časť údajov používaných na určenie inflácie má oneskorenie, Georgieva pre agentúru CNBC povedala, že všetky znaky naznačujú, že inflácia ešte nebola potlačená.

Dodala, že je prvoradé, aby bola inflácia kontrolovaná, inak sa znížia príjmy, čo najviac zasiahne najchudobnejšie časti sveta.

V reakcii na ponaučenia z minulých hospodárskych kríz Yellenová v piatok pri stretnutí lídrov zoskupenia G-20 poznamenala, že pre vlády je kľúčové vytvoriť a udržiavať „príručku“ politických reakcií, ktoré by „minimalizovali trvanie a závažnosť recesie“ a „zmiernili nepriaznivé ekonomické dôsledky“ na firmy a jednotlivcov“.

Ministerka financií Sri Mulyani Indrawati pri rozpracovaní indonézskej „ príručky“ v piatok na stretnutí krajín G-20 uviedla, že kontrola dopytu je v tejto chvíli kľúčová, pretože opatrenia na uvoľnenie fiškálnej politiky a menovej politiky vykonané na začiatku pandémie Covid-19 viedli k obnoveniu dopytu, ale nie ponuky.

Indonézia napríklad zrušila svoj 3-percentný strop fiškálneho deficitu (na tri roky), s cieľom stimulovať ekonomiku proti „mimoriadnym“ podmienkam vyvolaným pandémiou.

Ďalej poznamenala: “Musíme priznať, že dopyt bol posilnený realizáciou proti-cyklickej politiky.”

“Pred dvoma rokmi sme sa pokúsili zachrániť ekonomiku pred kolapsom ponuky aj dopytu v dôsledku pandémie.” Sri Mulyani však povedala, že odvtedy oživenie dopytu prevýšilo ponuku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Reuters

Facebook komentár