OpenAI-ziskava-dalsich-veducich-dizajnerov-z-Apple-pre-AI-zariadenia

Legendárny dizajnér Jony Ive a Sam Altman zo spoločnosti OpenAI získavajú veterána zo spoločnosti Apple, určeného pre prácu na novom projekte hardvéru s umelou inteligenciou, ktorého cieľom je vytvoriť zariadenia s najnovšími schopnosťami.

Podľa ľudí oboznámených so situáciou sa v rámci tohto úsilia odchádzajúci manažér spoločnosti Apple – Tang Tan pripojí k Iveovej dizajnérskej firme LoveFrom, ktorá bude formovať vzhľad a možnosti nových zariadení. Ľudia, ktorí si neželali byť menovaní, pretože toto úsilie nie je verejné, uviedli: “Altman, ktorý sa stal tvárou éry modernej umelej inteligencie plánuje poskytovať softvérové zázemie.“

Táto práca predstavuje jedno z najambicióznejších úsilí, ktoré Ive podnikol od svojho odchodu zo spoločnosti Apple v roku 2019, aby vytvoril LoveFrom. Ikonický dizajnér sa preslávil produktmi, ktoré pomáhal navrhnúť pod vedením spoluzakladateľa spoločnosti Apple – Steva Jobsa, vrátane počítačov iMac, iPhone a iPad. Jeho nádejou je premeniť prácu na zariadeniach s umelou inteligenciou na novú spoločnosť, ale podľa oboznámených ľudí vývoj produktov zostáva v počiatočnom štádiu. Doterajšie úsilie sa zameriava na nábor talentov a tvorbu konceptov.

Ľudia ďalej uviedli, že Tan bude v projekte viesť oblasť návrhu hardvéru a zároveň pracovať v spoločnosti LoveFrom. Agentúra Bloomberg News predtým informovala, že tento manažér odchádza z funkcie viceprezidenta spoločnosti Apple pre dizajn produktov iPhone a inteligentných hodiniek. Jeho odchod je naplánovaný až na február, hoci jeho aktivity bili ukončené už k tomuto mesiacu.

Altman, ktorý bol v novembri prepustený z funkcie výkonného riaditeľa spoločnosti OpenAI a následne sa rýchlo vrátil do funkcie, si pohneval niektorých členov predstavenstva tým, že získaval finančné prostriedky na iné projekty. Agentúra Bloomberg v novembri informovala, že to zároveň zahŕňalo aj úsilie s Ivom. Altman sa uchádzal o priazeň spoločnosti SoftBank Group a jej riadieľa Masayoshiho Sona, aby do novej spoločnosti investoval hneď niekoľko miliárd dolárov.

Medzi projekty v štádiu konceptu patria zariadenia pre domácnosť. Spoločnosť OpenAI odkázala na otázky spoločnosti LoveFrom, ktorá sa odmietla vyjadriť. Skupina Apple sa taktiež odmietla vyjadriť.

Odchod Tana zo spoločnosti Apple poukazuje na odliv talentov z oblasti dizajnu. Od roku 2019 zo spoločnosti Apple odišlo približne 14 členov Iveho bývalého tímu. V spoločnosti Apple stále zostáva len zhruba pol tucta dizajnérov, ktorí kedysi patrili po Iveho.

Začiatkom tohto roka Apple prišla o Iveho nástupcu – Evansa Hankeyho, a to len po niekoľkých rokoch vo funkcii. Odliv mozgov zanechal spoločnosť bez zjavnej náhrady za ňu. Namiesto vymenovania nového vedúceho pracovníka, ktorý by viedol dizajn, spoločnosť Apple tým poverila svojho prevádzkového riaditeľa – Jeffa Williamsa, aby na dizajnérov spoločnosti priamo dohliadal.

Spoločnosť LoveFrom medzitým zhromaždila zoznam významných klientov vrátane spoločností Airbnb, Ferrari a Moncler. Firma taktiež v minulosti mala 3-ročnú zmluvu so spoločnosťou Apple o ďalšom poskytovaní konzultačných služieb, ale táto zmluva bola v roku 2022 ukončená. Do dizajnérskej firmy nastúpilo celkovo viac ako 20 bývalých zamestnancov spoločnosti Apple.

Odchody zo spoločnosti Apple pokračovali aj v poslednom období. Odišiel Patrick Coffman, jeden z najdôležitejších vedúcich pracovníkov spoločnosti Apple v oblasti dizajnu používateľského rozhrania. V januári odchádza Colin Burns, bývalý vedúci dizajnu v British Broadcasting, ktorý do spoločnosti Apple nastúpil po tom, ako Ive odstúpil. Vo firme Apple vedie tím Interaction Architecture, ktorý je zodpovedný za skúmanie prvých hardvérových a softvérových konceptov.

Odišiel aj Shota Aoyagi, ďalší člen Iveho tímu priemyselného dizajnu v spoločnosti Apple. Práve začal pracovať v spoločnosti LoveFrom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, ZDnet

Facebook komentár