Divokych-60-hodin-pre-OpenAI-Tu-je-prehlad-udalosti

Odvetvím umelej inteligencie cez víkend otriasli tektonické zmeny.

Sam Altman – vedúci predstaviteľ jednej z najvplyvnejších spoločností v oblasti umelej inteligencie na svete – OpenAI, a azda najviditeľnejšia postava v tejto oblasti – bol v piatok večer prekvapivo odvolaný dozornou radou startupu. V priebehu 48 hodín bol prijatý na vedenie novej divízie v spoločnosti Microsoft, kde bude mať pravdepodobne ešte väčšie právomoci, ako uviedli zdroje jednej z najväčších technologických spoločností sveta a získal aj priamu podporu jej výkonného riaditeľa.

Pokiaľ ide o OpenAI, budúcnosť je veľmi neistá, keďže dozorná rada zjavne stratila dôveru zamestnancov spoločnosti a zamestnanci hrozia hromadným odchodom.

Tento neúspech sa odohral len niečo vyše týždňa po tom, ako spoločnosť OpenAI usporiadala svoju vôbec prvú vývojársku konferenciu, na ktorej predstavila nové, komercionalizované verzie svojej technológie, vrátane možnosti prispôsobiť si chatbota umelej inteligencie ChatGPT.

Ak práve dobiehate, tu je to, čo ste zmeškali počas víkendu, ktorý mohol zásadne zmeniť preteky vo vývoji umelej inteligencie (AI):

Piatok

Okolo 15.00 h SELČ sa Altman pripojil k telefonátu v rámci služby Google Meet s väčšinou dozornej rady OpenAI, ktorý zvolal jeho spoluzakladateľ a hlavný vyskumník OpenAI – Ilja Sutskever, počas ktorého bol Altman prepustený a informovaný, že táto správa bude čoskoro zverejnená.

V priebehu nasledujúcej polhodiny správna rada informovala aj Grega Brockmana, ďalšieho spoluzakladateľa a prezidenta OpenAI, že z dozornej rady bude odvolaný.

Okolo 15.30 h SELČ spoločnosť OpenAI verejne oznámila, že Altmana prepustila z dôvodu obáv, že voči dozornej rade nebol vždy pravdivý. Zároveň uviedla, že dočasnou generálnou riaditeľkou sa stane technologická riaditeľka spoločnosti – Mira Muratiová.

Strategickí partneri spoločnosti OpenAI vrátane investora Microsoft boli údajne tiež informovaní o Altmanovom odvolaní niekoľko minút pred oznámením dozornej rady.

Niekoľko hodín po tom, ako spoločnosť oznámila Altmanovo prepustenie, na sociálnej sieti X napísal, že “rád pracoval s takými talentovanými ľuďmi” a že “o tom, čo bude ďalej, povie viac neskôr”.

Brockman okamžite podal výpoveď. Brockman v piatkovom príspevku na sieti X uviedol: “Prosím, netrávte čas tým, že sa budete znepokojovať. Budeme v poriadku,” … “Čoskoro prídu väčšie veci.”

Podľa editorky stanice CNN Kary Swisherovej, ktorá hovorila so zdrojmi oboznámenými s vývojom udalostí, kľúčovým faktorom prepustenia generálneho riaditeľa bolo napätie medzi Altmanom, ktorý uprednostňoval agresívnejší rozvoj umelej inteligencie, a členmi predstavenstva OpenAI, ktorí chceli postupovať opatrnejšie.

Sobota

Za menej ako 24 hodín po jeho prepustení sa objavili správy, že Altman a ďalší bývalí verní členovia OpenAI uvažujú o vlastnom podniku a že predstavenstvo OpenAI si to rozmyslelo a zvažuje, že odvolaného generálneho riaditeľa požiada o návrat.

Nedeľa

V nedeľu popoludní sa Altman vrátil do budovy OpenAI – tentoraz s preukazom hosťa – aby rokoval s predstavenstvom o svojom možnom návrate. Diskusiu údajne sprostredkoval generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft – Satya Nadella. Správna rada údajne stanovila termín do 17.00 hod. amerického času, aby súhlasila s Altmanovými požiadavkami vrátane pridania miesta v správnej rade spoločnosti Microsoft a jeho opätovného vymenovania za generálneho riaditeľa.

Tieto rokovania však zrejme stroskotali.

V neskorých hodinách, keď sa nedeľa preklopila do pondelka, Nadella na Twitteri oznámil, že Altman spolu s Brockmanom nastúpia do Microsoftu, aby viedli novú skupinu pre výskum umelej inteligencie. Skupina OpenAI si našla nového dočasného generálneho riaditeľa: Emmetta Sheara, ktorý bol bývalým generálnym riaditeľom streamovacej služby Twitch, v rámci skupiny Amazon. Murati sa vráti na svoju pozíciu technologického riaditeľa OpenAI.

Pondelok

Shear, ktorý v marci opustil svoju pozíciu v spoločnosti Twitch, v pondelok skoro ráno vo svojom príspevku na sociálnej sieti X opísal možnosť pripojiť sa k OpenAI ako “príležitosť, ktorá sa naskytne raz za život”. Dodal, že spoločnosť si najme nezávislého vyšetrovateľa, ktorý podá správu o tom, čo sa pred prepustením Altmana vôbec stalo.

Zamestnanci OpenAI však neboli presvedčení. Stovky zamestnancov v pondelok ráno podpísali otvorený list, v ktorom vyzvali správnu radu spoločnosti, aby odstúpili a vrátili Altmana a Brockmana do funkcie. Zároveň pohrozili, že ak ich požiadavky nebudú splnené, budú spoluzakladateľov nasledovať do spoločnosti Microsoft.

Altman v pondelok zverejnil na X príspevok, v ktorom uviedol: “máme väčšiu jednotu, odhodlanie a sústredenie ako kedykoľvek predtým, všetci budeme tak či onak pracovať spoločne a ja som veľmi nadšený – jeden tím, jedna misia.”

Dráma sa však ešte nemusí skončiť. Portál The Verge v pondelok popoludní informoval, že Altman a Brockman by sa ešte mohli vrátiť do OpenAI, ak odstúpia členovia správnej rady, ktorí ho vyhodili.

Tak či onak, Altman sa podľa všetkého snažil zákazníkov OpenAI ubezpečiť, že v spoločnosti zostane aj naďalej. V samostatnom príspevku na X v pondelok uviedol, že jeho hlavnou prioritou spolu s Nadellom “zostáva zabezpečiť, aby OpenAI naďalej prosperovala”.

Altman poznamenal: “Sme odhodlaní plne zabezpečiť kontinuitu činnosti pre našich partnerov a zákazníkov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár