Heineken_sa_opat_snazi_presadit_na_cinskom_trhu_s_pivom

Heineken dúfa, že 3,1 miliardy dolárov mu bude stačiť na to, aby zvýšil podiel v obrovskom čínskom trhu s pivom.

Holandský pivovar v priebehu včerajšieho dňa uviedol, že navýšil svoj podiel v China Resources Beer na hodnotu 40%. Táto spoločnosť je najlepšie známa ako výrobca čínskeho piva známeho ako “Snow”, ktorý je podľa ich vyjadrení najpredávanejším pivom na svete, čo sa týka objemu.

Na oplátku sa spoločnosť Heineken vzdá svojich čínskych operácií na úkor partnera. China Resources Beer taktiež získa licenciu na predaj produktov spoločnosti Heineken v Číne a 0,9% podiel v európskej pivovarníckej spoločnosti.

Jean-François van Boxmeer, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Heineken, vo vyhlásení uviedol, že dohoda medzi týmito dvoma spoločnosťami je “výhernou kombináciou v rastúcom segmente piva v Číne”.

Spoločnosť Heineken, medzi ktorej ostatné značky piva patria Sol, Tiger a Amstel sa usiluje o získanie postavenia na najväčšom trhu s pivom na svete. V priebehu minulého roka sa jej podiel na trhu podľa údajov Euromonitoru pohyboval len na úrovni 0,5%.

Analytici tvrdia, že spotrebitelia nakupujú buď veľmi lacné alebo veľmi drahé pivo.

Údaje spoločnosti Euromonitor zároveň uviedli, že značky skupiny CR Beer v minulom roku ovládali približne štvrtinu čínskeho trhu, ale ziskové marže mnohých z týchto nápojov sú slabé a rast sa spomaľuje.

Shaun Rein, ktorý je vedúcom predstaviteľom poradenskej skupiny China Market Research Group poznamenal: “Jedná sa o spojenie z dôvodov slabosti, nie z dôvodu sily.”

Súvisiace: Mapa: Koľko stojí pivo v hlavných mestách sveta

Povedal, že spoločnosť Heineken bude chcieť využiť lepšie distribučné siete čínskej spoločnosti, aby tak získala väčší trhový podiel pre vlastné pivá.

Na oplátku spoločnosť China Resources Beer pre čínskych spotrebiteľov získa produkty s vyššou ziskovosťou.

Dokonca aj cez túto dohodu si Rein myslí, že pre firmu Heineken bude v Číne náročné získať navýšenie podielu, pretože stále viac spotrebiteľov uprednostňuje špecializované prémiové nápoje.

Nakoniec poznamenal: “Čoraz bohatší Číňania sa viac pohybujú smerom k mikropivovarov a špeciálnym pivám,”… “Nekupujú značky ako Heineken, Corona alebo Carlsberg.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár