Ak sa dnes ľudia po celom svete chystajú na pivo, je pravdepodobné, že bude pochádzať jednej z týchto štyroch spoločností.

Podľa nedávnej správy analytikov od Bank of America Merrill Lynch, Anheuser-Busch InBev, SABMiller, Heineken, Carlsberg spolu produkujú zhruba polovicu piva na planéte.

Tento obrovský podiel na trhu prichádza po 15 rokoch, čo analytici označujú za “masívnu konsolidáciu odvetvia.”

Súvisiace: Najpredávanejšími pivami sveta nie sú tie, ktoré si myslíte

 

Konsolidácie bola celkom rýchlou. V roku 2004 iba 51% objemu trhu tohto odvetvia riadilo 10 najväčších pivovarníckych spoločností. Do roku 2014, 47% trhu ovládali len 4 podniky. Inými slovami, top 4 firmy v súčasnosti ovládajú takmer toľko objem trhu, ako top 10 firiem pred desiatimi rokmi.

Okrem toho, BAML uvádza, že tieto 4 spoločnosti kontrolujú zhruba 74% ziskov priemyslu, v hodnote 33 miliárd dolárov. To je aj vidno v nižšie uvedenom grafe.

Súvisiace:
Koľko hodín vo svete treba pracovať ku kúpe piva
Najväčší svetový trh s pivom roka 2017

Tieto 4 spoločnosti majú ohromujúce množstvo celosvetových, regionálnych a miestnych značiek, rovnako ako veľké množstvo spoločných podnikov a menšinových podielov v iných pivovarníckych spoločnostach.

Zaujímavé je, že každá firma je taktiež významným hráčom v priemysle nealkoholických nápojov v rôznych krajinách Európy, Afriky a Latinskej Ameriky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BAML

Facebook komentár